Görünüm
 • ALL WEBSITES COMPATIBLE WITH MOBILE DEVICES!
  Professional and the latest technology!
  • * Our experienced team
  • * 7/24 Support
  • * 100% Customer Satisfaction
  • * 100% Efficiency Projects
  • * Daily updates on projects
  • * Publishing the App Store free of charge for you
 • Web Design & Development Services
  We offer best quality services for your business with our young and dynamic team!
 • LATEST WORKS

Are you looking for a professional website design service?

WHAT IS WEBSITE?
Read more +

WHAT IS WEBSITE?

A website is a collection of web pages (documents that are accessed through the Internet), such as the one you're looking at now...

WEBSITE IS EXPENSIVE?
Read more +

WEBSITE IS EXPENSIVE?

Several pages have outlined the cases had "the Website the most inexpensive advertising tool, "Our philosophy here...

WHY YOU SHOULD HAVE A WEBSITE?
Read more +

WHY YOU SHOULD HAVE A WEBSITE?

You will appear credible in the eyes of your prospects if you have a professional website. In other words, it boosts the overall image of your business...

WEB DESIGN SERVICES

WEB DESIGN SERVICES

 • Content management systems
 • Virtual shops and ecommerce
 • Presentation websites
 • Online catalogues
 • Portal systems
 • & any other dynamic website
GRAPHIC DESIGN SERVICES

GRAPHIC DESIGN SERVICES

 • Logo design
 • Flyers & Brochures
 • Business Cards
 • Stationery Design
 • Powerpoint presentation
 • Print Ads / Magazine
 • Banners
INTERNET MARKETING

INTERNET MARKETING

 • Search engine optimisation
 • Search engine marketing
 • Internet advertising
 • Web analysis
 • Blog marketing

our working process in 3 steps

We provide affordable Website design, ecommerce, Web based applications, Creative designs and programming with search engine optimization and Internet marketing.

MORE ABOUT US +

planning & strategy

planning & strategy

When you meet your clients you are always polite and courteous and try to impress your clients to enhance your business.

design & develop

design & develop

That is where we come in with our unique custom Web designs and fresh ideas.

test & deliver

test & deliver

Whatever ideas you have in mind, we can help you put them online.

WHY CHOOSE US?

100% CUSTOMER SATISFACTION

100% CUSTOMER SATISFACTION

Any suggestions and opinions on the future of you are very precious to us ...

EASY TO USE

EASY TO USE

To make updates to your website through the dynamic and professional infrastructure is too easy...

BRANDING

BRANDING

Corporate identity is a website that provides the integrity, strengthen your brand image and brand awareness...

PROJECT & RISK MANAGEMENT

PROJECT & RISK MANAGEMENT

Advance before the start of the project team by reviewing all of the problems may arise in the future, prevent surprises you may encounter...

QUALITY WORKS

QUALITY WORKS

Let's make the most striking and most enduring means in the long run ads...

MULTILANGUAGE READY

MULTILANGUAGE READY

You can use all of languages and extend the website's languages.

HTML5 & CSS3

HTML5 & CSS3

Built with modern technologies like HTML5 and CSS3.

MODERNITY POLICY

MODERNITY POLICY

A Web site should keep pace with the needs of today and the trends ...

Azerbaycan’da E-ticaret, Online Ödeme, Online Oyun ve Online Reklam Pazarı

e-commerce-225x147

Sizlere Azerbaycan internet pazarında e-ticaret, online reklam ve online oyun gibi konularda neler olduğunu paylaşacağız.

Azerbaycan’da E-Ticaret

Azerbaycan’da e-ticaret sektörünün geliştiğini söylemek çok zor. Şimdiye kadar bir kaç başarısız deneme oldu ve hiçbirisi tutmadı. Halen yeni girişimler çıkıyor, ancak onların da durumunu zaman gösterecek.

Kıyaslayarak söylemem gerekirse, pazara hakim bir eBay, GittigidiyorHepsiburada yok. Yerli siteler olmadığından siparişler de ülke için hizmete açık yabancı kaynaklardan oluyor. Bunların içinde Türkiye’ye ait siteler de var. Özellikle çevremde Kitapyurdu’nun fazla kullanıldığını görüyorum. Genel olarak pazarın bu bölümünde büyük bir boşluk var ve hala yeri doldurulamadı.

Grup satın alma konusunda da yeni yeni ısınan projeler var. Fakat onlarda da büyük paralar dönmüyor. Dolayısıyla e-ticaret pazarına dair değerlendirebilecek istatistik de yok.

Online Ödeme 

E-ticaretin en büyük tetikcisi elbette online ödeme sistemleri. Ne yazık ki, PayPal Azerbaycanı desteklemiyor. Bu da en büyük sıkıntılarımızdan biri. PayPal aracılığıyla kazanılmış paraları almamız imkansız. Ama ödeme yapabiliyoruz. Paypal ülkemizde kullanılabildiği takdirde daha iyi şeyler yapmak mümkün olacaktır.

Paypal-AzeriCard-GoldenPayÜlkede en sık kullanılan online ödeme sistemlerinden biri Rusya bazlı WebMoney sistemi. Uzun bir süre Azerbaycan’da çeşitli bayilikleri çalışıyordu. 2010′nun Temmuz ayından itibaren Azerbaycan bankalarından biriyle (Bank Standard)  anlaştılar ve para transferini daha kolaylaştırdılar.

Yerli ödeme sistemlerimiz de mevcut. Bunlar Goldenpay ve Azericard. Fakat gelişmiş API sistemlerine sahip olmadıkları için geliştiriciler bağımsız olarak rahat kaydolup kullanamıyorlar. Sistemlerin daha da geliştirildiği takdirde daha fazla kullanıcı çekmeleri bekleniyor.

Online Reklam Pazarı

İnternet siteleri fazla gelişmediği halde, dijital reklamcılık biraz daha önde. Tabi halen geleneksel medyanın oldukça gerisinde. Büyük şirketler internet pazarlamasına küçük bütçeler ayırıyorlar.

Halen pazardaki internet reklamlarının büyük yüzdesini klasik banner tipleri kaplıyor ve bazı kesimler tarafından internet pazarlaması olarak da bu reklamlar anlaşılıyor. Son bir senede Rich media (expandable, overlay) ve interaktif tipli bannerlerin kullanımı çoğaldı. Sitelerde standart olarak kenar reklamları kullanılıyor.

Reklam yerlerinin satışı sitelerin büyük bir bölümünde dış mekan reklamlardaki (billboard) gibi aylık olarak değerlendiriliyor. CPC tipli reklamlar genelde kullanılmıyor. CPM ise bazı sitelerde kullanılıyor. Davranış temelli fiyatlandırma modelleri ise uygulanmıyor.

Azerbaycanda-Online-Reklam

Dijital pazarlama konusunda çalışan fazla şirket de yok. Şirketlerin bazısı (Universal-reklam, Banner Media) sadece çeşitli sitelerdeki olan banner yerlerini satıyor,  bazıları (Newmedia, Portcity) yabancı sitelerin reklam haklarını elinde bulundurarak bu alanları satıyor. Şu anda yalnızca biri (Digitalbrand) internet alanında aktif pazarlama stratejileri sunuyor, sosyal medyayı ve yeni reklam araçlarını kullanıyor. Önümüzdeki dönemde paylaşılmaya değer ilginç sosyal medya tecrübelerini de yazabiliriz. Tabi zamanla tüm firmalar yeniliklere ayak uyduracaktır.

En Fazla Reklam Haber Sitelerine

İnternet pazarlamasında en fazla reklam alan siteler gazete, haber ajansı ve online haber sitelerinin payına düşüyor. Yerel siteler arasında dağılım payını belirtirsek yaklaşık %80’den fazlasına sahipler. Bu da aslında onların internet şirketi olarak başarılı olmalarından değil, geleneksel medyanın devamı olmalarından kaynaklanıyor. Yani onlara ayrılmış reklam bütçeleri bir nevi internet reklamcılığına değil, geleneksel medyaya ayrılmış.

Tabi bunun kötü tarafları da var. Haber sitelerindeki reklam yerlerinin sayısı oldukça fazla ve sitelerin “banner çöplüğü” olmasına neden oluyor (bir haber sitesinde 24 banner yeri). Ancak 2011′den başlayarak haber siteleri gelenek haline gelmiş “banner çöplüğü” olarak nitelendirdiğimiz düzenden vazgeçerek  standartlara ayak uydurmaya başlıyorlar.

En Çok Kazanan DST Grubu

Reklam pastasından en büyük dilimiyse dünyaca ünlü internet grubu olan DST Group alıyor. Yerel internet şirketlerinin yokluğunu ustaca kullandılar. Önceki yazıda ismini kullandığım sosyal paylaşım siteleri Odnoklassniki’nin %100’ü, vKontakte’nin %33’ü, e-posta servisi olan Mail.ru’nun %100’ü, ayrıca herkesin bildiği gibi Facebook’un %10’u DST Group’a ait. Facebook ve vKontakte gibi sitelerde reklam yerleştirmek zaten “self service”. Kolaylıkla reklam yerleştirmek mümkün oluyor.

DST-Group

Azerbaycan şirketleri özellikle Facebook’a çok fazla reklam veriyorlar. Burada pazarlama yalnızca normal reklam ile değil, Facebook’un API’sinden faydalanılarak da yapılıyor. Uygulamalarla çeşitli kampanyalar düzenleniyor.

DST’nin %100’üne sahip olduğu diğer iki servis Odnoklassniki ve Mail.ru ise farklı yerel reklam ajanslarıyla da çalışıyor ve reklamverenleri oldukça çok. Tekil ziyaretçi, sayfa gösterimi fazla olduğundan pazarlama bütçelerinden büyük pay alıyorlar. Şirket pazardaki boşluktan ustaca faydalanmış ve pazara özel muamele ile kazanç sağlıyor.

Google Reklamları

Pazarda Google reklamları hiçbir zaman Facebook gibi patlama yapmadı. Kendi halinde sabit grafikte reklam verenleri oldu. Fazla gelişmeme sebebiyse sitelerin Adsense kullanımına fazla merak göstermemesi. Site sahiplerinin kullanmama sebebiyse kazandıkları paralarını zor alabilmesi. Adsense’den kazanılan paralar Google tarafından banka hesabına direk yatırılamıyor. Bunu destekleyen bir banka yok. Google çek yolluyor, bu çeki bozdurmaksa 40 güne kadar uzuyor.

Online Oyun

Online oyun konusunda da şimdilik yeterli veri yok.Dövüş tipli yabancı RPG oyunlar bir ara çok yaygınlaşmıştı. Özellikle Rus sitesi combats.com oldukça ünlü.  Site trafiğinin yaklaşık %24 Azerbaycan’dan.

Sosyal ağların hayatımıza daha çok girmesi ve Facebook’un hem de oyun platformu görevini de üstlenmesinden sonra bu türlü sitelere de ilgi azaldı. Zaten kaydettiğim sitenin de trafiği düşen trendle ilerliyor. Ufak çaplı denemeleri saymazsak, yerli bir online oyun sitesi yok diyebiliriz.

Toparlayacak olursak Azerbaycan internet pazarı henüz yolun başında. Küçük bir ülke olduğumuz için bazı şeyler da yavaş kalabiliyoruz. Bunun yanında küresel değişimler de bizim pazarımıza yansıyor ve Azerbaycan internet pazarının zamanla Türkiye pazarı gibi büyümesini umut ediyorum.

Sanırım Azerbaycan’ı internet pazarı dışında tanımak isteyenler için de kısa bir tanıtım videosu önermem gerekiyor. Wink

 


{/zj_fbcomment}
Tags: reklaminternetonlinebirfazlabüyükolarakdahaçokhaberoyungibiticaretyokpazarıazerbaycanödemeoldukçasosyalvar
"The only way you can be traced is to run faster then others"
Francis Picabia

NEWSLETTER SIGNUP

live-support
TOP


kıbrıs web tasarım