Facebook’un Video Gösterim ve Türkiye İstatistikleri Yükselişte

facebook-newSon hamleleriyle sıradan sosyal bir ağ olmaktan ileriye giden Facebook’un büyümesi görünüşe bakılırsa durdurulamıyor. Yakın zamanda sunucu sayısını 30.ooo’e çıkaran Facebook’un teknoloji bölüm şefi Jeff Rothschild‘e göre Facebook’un günlük veri depolaması da 25 terabyte‘a ulaşmış durumda. Özellikle video paylaşımıyla canlılığını koruyan Facebook’un internetin en geniş video ve fotoğraf arşivlerinden biri haline geldiğini tahmin edebiliyoruz artık.

 

facebook-turkiye

Bu konudaki son duruma bir kaç istatistik ile göz atmakta fayda var. Facebook, Ekim itibariyle Amerika’da tekil ziyaretçi sayısını 2.4 milyon arttırırken, Compete‘e göre Facebook’un büyümesi yanında MySpace kan kaybetmeye devam ediyor. Facebook’un Avrupa’daki üye sayısı bazında büyümesine bakacak olursak Türkiye’nin önde olduğu bir tablo göze çarpıyor. Avrupa’da 100 milyon üye sayısına  yaklaşan Facebook’un 15 milyona yaklaşan Türk kullanıcı sayısı son eylül ayında 1.072.000 kişiye karşı gelen %8′lik bir artış sağlamış. Almanya ile birlikte diğer bazı Avrupa ülkelerinde de iki basamaklı büyüme oranları dikkat çekiyor.

Nielsen-Facebook

Sosyal ağlar arasındaki trafiği de Facebook Connect‘in geliştiricilere açılmasıyla belirgin artış gösteren Facebook’ta önemli bir veri de video portalları üzerindeki izleme oranlarına dair Nielsen tarafından açıklandı.

Amerika bazlı istatistiğe göre en çok video gösterimi yapan ağlar arasına Facebook da katılmış. Listeye 10. sıradan giriş yapan Facebook’un YouTube karşısındaki trendi artmış gözüküyor. Listede toplam video görüntüleme üzerinden son sırada yer alan Facebook’un video görüntüleyen tekil üye sayısı ise 23 milyon, yani bu bakışla Facebook YouTube ve Yahoo’nun ardından 3. sırada yer alıyor.

Şu anda videolarmızı arkadaşlarımızın paylaşımları arasında görebilsek de, Facebook’un video izlenme bakımından ilk sıralara girmesinin yolu, video havuzu için arama seçeneklerini özelleştirmesinde saklı diye düşünüyorum. Ama odak noktasını kaydırmak istemeyen Facebook belki de kullanıcıların pasif eylemlere bulaşmasını çok fazla istemiyor.

Facebook Developer Garage‘in geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de ilk etkinliğini düzenlemesinden Facebook’un Türkiye’yi önemsemeye başladığı anlamını çıkarabiliriz ama biz de bu kullanıcı potansiyelini nasıl verimli kullanabileceğimizi düşünüyor muyuz acaba?

Umarım 2007 yılında pek farkına varamadığımız Facebook’un geleceğini daha iyi öngörebiliriz.

Etiketler: facebook’unvideofacebookbirsonmilyonüyesayısıgöreyapançokartışyoutubeyaklaşansıradayeramailekullanıcıveri
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım