İşte Karşınızda Yeni Görüntüleriyle Firefox 4.0 !

Fx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-ToB-490x115

Son sürümü olan 3.5 ile önemli bir çıkış yakalayan Mozilla Firefox, bu başarısının ardından kısa süre içinde 3.7 hakkında bilgi vermeye başladı. Firefox 3.7′nin görüntülerini ve özelliklerini paylaşan Mozilla, Firefox 4.0′ın da yeni taslak görsellerini paylaşarak yeni sürümde tasarım anlayışının hangi yöne doğru olacağını açıkladı.

İlk görüntülerle beraber kararlı sürümü için çalışmaya devam ettiklerini açıklayan Mozilla ekibi, bazı yeniliklere tam olarak karar vermiş değil. Firefox geliştirici ekibinden Stephen Horlander, Firefox 4.0 için düşünülen Windows arayüzüne dair son yenilikleri görüntüleriyle beraber blogunda paylaşmış.

Fx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-Variations-300x153(1) – Firefox menü seçeneklerini (dosya,düzen…) tek bir buton altına yerleştirme ilk yeniliklerden. Ekip bu yeniliği çeşitli avantajları nedeniyle tercih edecek olsa da butonu tam olarak nereye koyacaklarına henüz karar verememişler. Bu yenilikte Windows 7 ve Office 2010′dan ilham alan Stephen’ın butonun yerine dair çeşitli çalışmaları yanda görülüyor.

(2) – Firefox’un yeni ara yüzünde araç butonlarının daha belirgin olmasını isteyen ekibin, daha iyi bir kullanım sunmak adına yaptığı çalışmaları  yukarıda görüldüğü gibi sonuçlanmış.

(3) – Adres çubuğunun tasarımı yeniliklerden biri olarak görülüyor. Site kimliği gösterimi ve adres satırının yeni tasarımı şimdilik yukarıdaki tasarım olarak görülüyor. Kenarların daha keskinleştiği bu tasarım biraz adres satırını geri plana atmış ama elbette ki bu son tasarım değil ve güncellemeler olacaktır.

Stephen, bu 3 yenilik çalışmalarının yanında arama kutusu ve yer imleri satırında da güncellemeler yaşanacağından bahsetmiş. Belki de en önemlisi olan öğelerin penceredeki yerleşimi ise birkaç farklı şekil de düşünülmüş. Aşağıda bazı farklı görünümler ile Firefox 3.5 ve Firefox 4.0′ın bir karşılaştırması var. Bazı noktaları eksik gibi gördüğüm yeni sürüm umarım kullanım alışkanlıklarımıza fazla dokunmaz. Wink

1 – Pencereler adres satırının üstünde ve yerimleri satırı

3.5-4.0-Comparison

2 – Pencereler adres satırının altında, yerimleri yok

Fx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-ToB-490x115

3 – Pencereler adres satırı ve yerimlerinin  altında

Fx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-ToB-BookmarkBar-490x115

4 – Firefox 3.5 vs Firefox 4.0

Fx-4.0-Mockup-Win7-i03-AppButton-ToT-BookmarkBar-490x115

Etiketler: firefoxadresyenibirtasarımolarakpencerelermozilladahasatırınıngörülüyorbazısonkararsatırıwindowsolandeğiltam
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım