Sosyal Medya İçin 2010 Trendleri

social_media-150x150Yeni bir seneye henüz başlamışken, bu sene sosyal medya açısından nasıl geçecek konusunu irdeledik. Geçen sene sosyal medya açısından çok güzel bir yıldı. Her konuda olduğu gibi bu konuda da öncü markalar sosyal medyaya ilgi göstermeye başladılar. Peki, 2010 yılında neler olacağını tahmin ediyoruz? Trendler şunları gösteriyor:

1. E-posta kullanım oranları düşmeye devam edecek. Kişilerin e-mail adreslerini toplamanın kampanyalar açısından doğruluğu daha da sorgulanır hale gelecek. E-posta ana iletişim aracı değil sosyal ağlarda hesap açmak için kullanılan bir araç olmaya başlayacak. (Zira ortalama bir insan e-postasına günde 3 dakika, sosyal ağlara 56 dakika ayırıyor.)

2. İnsanların dikkatini çekme maliyeti artacak. Dünyada milyarlarca site var. Her konu hakkında bilgi edinmek mümkün. Ana sorun ise bilginin azlığı değil, kişilerin dikkatini çekmek. Onun için yakın zamanda daha ilginç, daha zekice tasarlanmış kampanyalar görmeye başlayacağız. Sadece havuç kurgusu işe yaramayacak.

twitter

3. Sosyal Medya ve Web 2.0′ın temeli Kullanıcının Yarattığı İçerik (User Generated Content) her zamankinden daha önemli olacak. Kullanıcılara içerik ürettirmek zor olduğu ve yaratıcılık gerektirdiği için de çoğu kampanya kurgusu yine başarısız olacak.

4. Twitter kullanımı 2009 yılının sonlarına doğru inanılmaz bir şekilde arttı ve artık sadece Web 2.0 ilgililerinin değil herkesin kullandığı bir platforma doğru yol almaya başladı. Televizyon bunu körükledi, gazeteciler, şarkıcılar, aktörler Twitter’da takip edilen kişiler haline geldiler. Bu trend artarak devam edecek.

Bunun sonucunda cesur ve öncü markalar Twitter’i aksiyon almak için kullanacak. Takipçi markalar ise Twitter’ı en azından konuşulanları dinlemek için kullanmaya başlayacak. Markalar, hoşlarına gitse de gitmese de zaten Twitter’da oldukları gerçeğini kavramaya başlayacaklar. Hatırlatmış olalım, search.twitter.com‘a istediğiniz markanın ismini yazarak neler konuşuluyor öğrenebilirsiniz.

Böyle bir durumda markaların tercihi şu olacak. Markamız hakkında konuşulanlara cevap verebiliriz ya da görmezden gelebiliriz. Ya da en kötü durumda markamızdan nefret eden birisi bizim hesaplarımızı alır ve markamız adına sahte açıklamalar yapmaya başlar. Bu konuda her geçen gün yeni örnekler ve yaklaşımlar göreceğiz.

5. Markaların “sosyal medya uzmanı” öğrencilere iş verdikleri yıllar geride kalacak. Sosyal Medya’nın çok ciddi bir iş olduğu anlaşılmaya başlanacak. Sosyal medyada cevapları stajyerler değil en üst düzey yetkililer verecek.

Etiketler: sosyalbiriçinmedyadeğilmarkalardahaolduğukonudaolacakaçısındandakikamarkamızmarkalarınbaşlayacakkişilerinedecekkampanyalarseneana
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım