Facebook Yine Tasarımını Yeniliyor!

facebook-logo2009′un şüphesiz en büyük zıplamayı yapan sosyal ağı Facebook ‘ta bugünlerde tasarım yenilemesi üzerine çalışılıyor. Bazı kullanıcıların kullanımına açılan yeni tasarımda arama çubuğu ortaya alınarak daha bir ön plana çıkartılmış. Geçtiğimiz aylarda site içi aramasını gerçek zamanlı hale getiren Facebook, yeni trend olan gerçek zamanlı arama konusunda kendine büyük bir rol biçiyor gibi görünüyor.

Diğer değişikliklere bakacak olursak, en büyük değişiklik tepedeki navigasyon menüsünde yapılmış. Yeni menüde tüm hesap ayarları ve gizlilik ayarları, tek bir aşağı açılır menünün altına alınmış ve diğer bağlantılarla birlikte sağ tarafa kaydırılmış. Yine üst menüde Facebook logosunun yanına, gelen arkadaşlık istekleri, diğer bildirimler ve yeni mesaj sayılarını gösteren iconlar yerleştirilmiş.

facebook-redesign1

Şu anda aktif olarak kullanılan tasarımda en altta solda sıralanan sık kullanılanlar bölümü, sayfadaki sol kolona kaydırılmış ve en alttaki menü en sağda sadece anlık mesajlaşma uygulamasının boyutuna küçültülmüş. Sayfanın en altında yer alan ve sık kullandığımız uygulamaları sıraladığımız satır her sayfanın el altında olması yüzünden çok kullanışlıydı. Yeni tasarıma geçildiğinde ilk aranacaklar arasında olacağını düşünüyorum. En alt satırda sağ tarafa dayalı duran anlık mesajlaşma kutusu aynı yerini korurken sağ tarafındaki bildirimler kutusu kaldırılmış.

Kullanıcılarının en ufak tasarım değişikliğinde bile isyan bayrağı açtığı Facebook, yeni tasarımında çok ufak değişikliklere gitmiş. Yine de eski tasarımı isteyen grupların kurulması ve binlerce kullanıcıların kurulacak bu gruplara üye olması muhtemel. İçeriğinin geliştiği yöne doğru sürekli evrim geçiren ve buna göre tasarımı sık sık yenileyen Facebook’un, 2010′da da yükselişine devam ederek popüler olmadığı ülkelere-bölgelere yayılması bekleniyor.

Etiketler: yenifacebooksıkdiğersağbirbüyükyineayarlarımenüdegerçekzamanlıufaktasarımıçoksayfanınmesajlaşmaanlıkaltındaolması
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım