Google Gerçekten Twitter’a Rakip Mi Getiriyor?

google-tweetDün The Wall Street Journal’ın haberi ile bütün dünya “Google Twitter’a rakip getiriyor” şeklinde bir moda girdi. Aslına bakarsanız WSJ’ın haberinde tek söylenen şuydu: “Google Gmail’e ekleyeceği ek özellik ile kullanıcıların arkadaşları tarafından paylaşılmış fotoğraf, video ve durum güncellemelerini kolaylıkla takip edebilmesini sağlayacak.

Haberin içinde genel olarak bundan başka bir açıklama yok. Ancak söz konusu sosyal paylaşım olunca elbette tüm sosyal medya mecralarından aynı ses yükseldi ve Twitter’ın beklenen rakibinin Google’dan geleceği üzerine haberler yapıldı.

İşin aslı ve boyutu henüz belli olmadı ancak Google bu haberler ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra basını bugün Türkiye saatiyle akşam 20:00′de (10:00 PST) Googleplex’e davet etti ve şirketin en popüler iki ürünündeki yenilikleri göstereceğini bildirdi.

Yapılacak açıklama ve söz konusu yeniliklerin sosyal paylaşım üzerine olacağı kuşkusuz. Ancak Twitter’a rakip mi olur, bu konuda birşey söylemek için fazla erken. Kaldı ki, bu fikir biraz fazla iddialı.

Google zaten sosyal paylaşım konusunda Gmail üzerinde geçmişte bazı adımlar atmıştı. Yani, olası bir durum güncelleme ya da resim/video içeriği paylaşma imkanı sunulması şirket için yeni birşey değil.

Farketmemiş okuyucularımız varsa hatırlatmış olayım. Hali hazırda Gmail üzerindeki sohbet özelliğini kullanarak zaten durum güncellemesi yapabiliyorsunuz. Ancak yapılan güncellemelerin bir geçmişi tutulmuyor. Şirketin bu özelliğin üzerinde oynayarak geçmişi tutan bir yapı yarattığını düşünmek yanlış olmaz. Ama hepsi bu kadar mıdır derseniz, sanmıyorum…

Çünkü Google bu şekilde tüm basını kolay kolay Googleplex’e toplamaz, toplamıyor. Bugüne kadar bu kadar büyük heyecanla yapılan davetler çoğunlukla Nexus One lansmanı gibi önemli değişimleri beraberinde getirdi.

Kısacası, Google Twitter’a mı rakip olur, yoksa bir ara deli divana olunan ama sonra etkisi geçen yeni bir Google Wave türü furya mı başlatır akşama doğru öğreneceğiz. Şu aşamada tek bildiğimiz dünyadaki tüm internet kullanıcılarının en çok kullandığı araç olan e-posta yakında Gmail ile çok daha paylaşım barındıran bir hal alacak…

Etiketler: birgooglesosyalrakipancaktwitter’apaylaşımtümgmaililedurumkadaraçıklamasonrabasınıhaberlerkonususözüzerinegoogleplex’e
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım