Tivibu Hakkında İlk İzlenimler

tivibuTivibu‘nun lansmanının yapıldığı dakikalarda servisi denemek için oldukça uğraşmamıza rağmen TTNET sistemindeki sorundan dolayı üyelik oluşturmamız mümkün olamamıştı. ADSL kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra Tivibu paketi satın almanız ve yeni bir Tivibu kullanıcı adı şifresi oluşturmanız gerekmesi bu sürecin uzamasındaki öncelikli sebepti. TTNET’in hayatımıza bir kullanıcı adı şifre daha dahil etmek istemesinin sebebini gerçekten bilemiyoruz. Ama Tivibu’yu kurmayı başardıktan sonra memnuniyetimizin de oldukça yüksek olduğunu şimdiden belirtelim.

TİVİBU SATIŞINI YAPMIYORUZ... Bu konu ile ilgili lütfen bizi aramayınız!

tivibu-screen1-640x467

Hemen Mac kullanıcıları için bir kötü haberle başlayalım. Tivibu’yu kullanabilmeniz için .exe dosyası indirmek ve Silverlight kurmak gerekiyor. Kısacası, eğer Mac üzerinde Windows da çalıştırmıyorsanız Tivibu’yu kullanmanız mümkün değil. Ancak ben Parallels üzerinden kurulum gerçekleştirdim ve sorunsuz bir şekilde şu anda ikinci monitörüm televizyona dönüştü. Wink

monitor-640x480

Tivibu ile yerli ve yabancı birçok kanal bilgisayarınıza geliyor. Her ne kadar yabancı kanalların sayısı henüz çok yeterli olmasa da, CNN, Bloomberg gibi birkaç yayının olması güzel geldi diyebilirim. Ayrıca bir türlü online izlemeyi başaramadığımız CNBC-E ve NTV’nin de Tivibu ile artık ofisimizin bir parçası olmasına oldukça sevindik. NTV’nin Sipru stratejisi bu günden sonra nasıl değişecek o da ayrıca merak ettiğim bir konu…

Kanalların yayın kalitesi ve performansı da şu an için son derece başarılı. Gerçi henüz ofisimizin internet tüketimi doruk noktasına çıkmadı ama Tivibu’nun mevcut performansına bakınca da kolay kolay problem yaşanacakmış gibi durmuyor.

Hemen belirtmekte fayda var, Digiturk, D-Smart gibi dijital platformlardan aşina olacağınız rehber özelliği de Tivibu’yu klasik bir uygulamanın ötesine taşıyor ve televizyon tecrübesini artırıyor.

tivibu-rehber-640x467

Canlı televizyon yayınlarının dışında Tivibu kapsamında “Seç İzle” ve “Kirala İzle” özellikleri de sunuluyor. Seç İzle bölümünde ücretsiz olarak izleyebileceğiniz filmler sunulurken, Kirala İzle bölümünde fiyatları 1 ile 3 TL arasında değişen filmleri kiralayabiliyorsunuz.

Bunların dışında Tekrar İzle bölümünde de kanalların popüler programlarının eski bölümlerine ulaşmanız mümkün. Ezel, Aşk-ı Memnu gibi diziler Tekrar İzle bölümünde Tivibu kullanıcıları ile paylaşılmış. Gözlerimiz CNBC-E dizilerini de aradı… Wink

GÜNCELLEME: Bu özelliği denemek için Ezel’in son bölümünü başlattık ancak şöyle bir olayla karşılaştık. Dizi ATV’nin o günkü reklamları ile başladı, diziyi izlerken sağ üst köşede o günkü maç skoru yazıyordu, araya reklamlar girdi ve dizi bittikten sonra Adanalı dizisinin de bir bölümü kayda dahil edilmişti. Kısacası, dizi 5 dakika önce 5 dakika sonra şeklinde alınmış ve olduğu gibi Tivibu’ya dahil edilmiş. Böyle bir uygulamada dizilerin reklamsız ve direkt kayıt olarak sunulması gerekirdi. Digiturk Plus’tan kaydedilmiş gibi bir kayıt fazla profesyonel olmamış, bunu da belirtmeden geçmiş olmayalım.

tivibu-secizle-640x480

Yazılım, arayüz ve süreçler tarafında TTNET’in malesef aşamadığı bir problemi var. Bunu şu an için bir kenara bırakıyorum ve negatif yorumlar yapmak istemiyorum. Ama eğer artık kronikleşmiş kullanılabilirlik sorunu aşılır, popüler yazılım trendleri üzerinden bu tür uygulamalar geliştirilirse TTNET’in eksiksiz bir takdir kazanacağını söyleyebilirim.

Genel olarak Tivibu’yu, üye olmayı ve kurmayı başardığımız andan itibaren, oldukça sevdim diyebilirim. Online eğlence servislerinin geleceğine yönelik doğru bir adım atılmış ve kısa süre içinde bu yaklaşımın ödülü olarak ciddi kullanıcı sayılarına da ulaşılabileceğini düşünüyorum.

Artısı şu anda yaşattığı tecrübe ile eksisinden fazla olan Tivibu’yu denemenizi öneriyorum. Özellikle benim için ofiste bir televizyon ve Digiturk maliyetinden kurtarması ile ciddi rahatlık sağladı. Önümüzdeki dönemlerde servise TTNET tarafından gerekli önem verilir ve kullanıcı sayılarının artması ile performans sorunları yaşanmazsa Tivibu’nun geleceğini oldukça parlak görüyorum.

Etiketler: birileiçintivibugibitivibu’yukullanıcısonraoldukçabölümündeşuizleolarakadımümkündahilamatelevizyonttnet’indizi
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım