YouTube Film Kiralamaya Başlamak Üzere

youTubeVideo_180YouTube görünüşe bakılırsa daha önce küçük bir denemesini yaptığı video kiralama işine geri dönüyor. Henüz resmi bir açıklama olmasa da Youtube.com/store adresinde bazı videolar fiyat etiketiyle görülebiliyor.

WSJ‘in Eylül 2009′da yer alan haberine göre Google konuyla ilgili Sony, Metro-Goldwyn-Mayer ve Warner Bros gibi büyük yapımcılarla görüşmüş, Ocak ayında da bağımsız bir film festivaline sponsor olarak bazı filmleri kiralamaya başlamıştı. Ancak 3,99 dolara 48 saat için kiraya verilen filmler çok fazla ilgi çekmemiş ve 10.000 dolar civarında küçük bir gelir bırakmıştı.

Youtube-store-shop-video-kiralama-300x194Bu kötü başlangıç daha önce canlı konser yayını da yapan YouTube’un azmini kırmamış olacak ki PCW‘ün haberinden kiralama servisinin yayına alınmaya başlandığını öğrendik.  Şu an için görebildiğim 2 video 0,99 dolar ve 1,99 dolardan ücretlendirilmiş ancak tıkladığımda bu kiralamaların ülkemiz için mümkün olmadığı uyarısını alıyorum. PCW ise Amerika için 0,99-3.99 dolar arasında ücretlendirilen videoların olduğunu paylaşıyor. Henüz büyük yapımcıların yer almadığı listede bazı katalog başlıklarının bulunduğu ve TV programları için bir yayın görüntülenemediği paylaşılmış.

Canlı yayınlar bir yana, sinema filmleri ve TV programları online yayıncılar için önemli bir hizmet alanına dönüşmüş durumda. Ülkemizde gayri resmi devam eden online film/dizi yayıncılığında SuperPlay ile ücretli döneme geçiş başlamıştı. Yurtdışında NetfLix gibi ücretli servislerin yanında NBC’nin de sahiplerinden biri olduğu Hulu.com reklam gelirine dayalı ücretsiz yayın yapıyor.  Hulu’nun yanısıra YouTube da kimi özel sayfalar üzerinden TV programlarına yer veriyor. Ülkemizde kaliteli TV Programlarını ücretsiz yayınlayan bir servis olmasa da çok düşük bir ücreti olan Tivibu, webTV adına önemli bir çıkış yapmıştı.

Youtube’un yönelimi hangi süreçte ve nasıl ilerler önümüzdeki aylarda göreceğiz ancak kiralama servisinin YouTube’un tutkulu amatör yayıncılarına zarar verebileceği, fiyatların YouTube gibi bir platformda oldukça ucuz olması gerektiği, online yayıncılığın ne kadar tercih edilir olacağı ve yayının kalitesi şimdiden tartışılıyor.

Etiketler: biriçinyoutubeyoutube’unbazıgibiancakyerkiralamaonlinedolarönceülkemizdefilmücretlicanlıkiralamayafilmleribaşlamıştıdaha
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım