Chrome 70 Milyon Kullanıcı ile Firefox’a Kafa Tutuyor.

firefox-vs-chromeBugün San Francisco'da başlayan Google I/O konferansında Chrome'un aktif kullanıcı sayısı açıklandı. Temmuz ayında 30 Milyon olan aktif Chrome kullanıcıları bugün 70 Milyon’a çıkmış durumda. Bu haberi alan Mozilla ekibinden Asa Dotzler ise bir açıklama yapma gereği duymuş ve Firefox’un aynı zaman aralığında kazandığı kullanıcı sayısını 100 Milyon olarak açıklamış.

Google’ın özellikle hızıyla iddialı Internet tarayıcısı Chrome, son dönemde HTML5 özellikler ve sürekle-bırak yeteneği ile donatılmıştı. Ayrıca eklenti sayısındaki artış ile de Firefox’a yetişmeye çalışıyordu. Google'ın her alanda desteklediği tarayıcısı bu şekilde yaklaşık 1 yılda %100′den fazla büyümüş oldu. Ancak bu büyüme Firefox’tan ziyade Internet Explorer için olumsuz oldu. Çünkü Chrome’a geçiş yapanlar genellikle eski IE kullanıcıları. IE 6′ya karşı düzenlenen eylemlere de maruz kalan Microsoft, IE 9 için tüm bunları göz önünde bulunduruyor ama Firefox’un da bu durumdan kendine pay çıkarması gerekiyor.

Firefox’un aynı dönemde kendini Chrome ile kıyaslaması çok doğru olmasa da, Google’ın ulaşabildiği kitle düşünüldüğünde Firefox’un hala oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Chrome’un gelecek günlerini tahmin edecek olursak, Firefox’un kendini korumak için daha çok çalışması gerekeceği açık. Bu görüşü savunan Firefox’un kurucularından Blake Ross da artık Firefox’un pasif kalmaya başladığını ve önemli yenilikleri hızla entegre edemediğini söylüyor.

Mozilla Ceo’su John Lilly ise bu görüşe pek katılmamakla birlikte rekabetten ve değişimlerden memnun olduğunu dile getiriyor. John Lilly, Firefox’un kullanıcı sayısını 400 Milyon olarak paylaşıyor. Asa Dotzler‘ın blogunda verdiği grafikte(solda) dikkat çeken düşüş ise Dotzler tarafından yaz aylarında tatil nedeniyle yaşanan normal bir düşüş olarak nitelendiriliyor.

Diğer yandan mobil cihazlar ve tablet bilgisayarlardan internet kullanımının artması tarayıcılar için ayrı bir rekabet alanı olarak görülüyor. Bu noktada ise Apple ön plana çıkıyor.

Sonuç olarak Chrome’un yükselişi Firefox için tehlikeli boyutlara ulaşıyor denilebilir. Mozilla mobil versiyonu ve Firefox 4.0 için iddialı bir şekilde hazırlanırken yaz ayının geliyor olması bakalım neler değişecek hep birlikte göreceğiz.

*Şu sıralarda Google, Chrome için bir web uygulama marketi açacağını paylaştı. Ancak detaylar henüz netleşmiş değil.

Etiketler: firefox’uniçinchromebirolarakiseilekullanıcımilyoninternetmozillagoogleiddialıtarayıcısıaynısayısınıfirefoxgoogle’ındönemdeancak
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım