Facebook Yeni Gizlilik Ayarlarını Duyurdu

reclaim-facebookFacebook son dönemlerde özellikle Internet' in tamamına yönelik gerçekleştirdiği açılımla gizlilik endişesi duyankullanıcıların tepkisini çekmeye başlamıştı. Şirket tarafından bugün gerçekleştirilen basın toplantısında konuyla ilgili gerçekleştirilen bir dizi düzenleme duyuruldu.

Gizlilik konusundaki sıkıntılara çare bulacağı umulan bu yeni düzenlemeler öncelikle çok daha kolay bir arayüz ile sadeleştirilmiş gizlilik ayarlarını beraberinde getirdi.

Yapılan değişiklikler sonucunda, “Önerilen” gizlilik ayarları ile kullanıcılarını daha açık olmaya yönlendirmeye çalışan Facebook, “Herkes”, “Arkadaşlarımın arkadaşları” ve “Sadece Arkadaşlarım” şeklinde kategorilendirilmiş hazır seçimler de sunuyor.

Facebook’un tüm internete açılımı ve web siteleri ile çok daha yoğun entegrasyonu sonucu başlattığı “kişiselleştirme” hareketine de katılmak istemeyen kullanıcılar, bu yeni gizlilik ayarları ile kolaylıkla “beni benimle bırak” dercesine sistemlerin dışında kalabiliyorlar.

Kullanıcıların arkadaş listeleri ve beğendikleri sayfalar gibi bilgilerin paylaşımını da kullanıcının kontrolüne veren Facebook, bu tür temel bilgileri tek bir çatı altında kontrol etme imkanı sundu. Ama yine Facebook bu temel bilgilerin herkese açık olmasını öneriyor. Smile

Facebook uygulamalarının kişisel bilgilerine ulaşmasından tedirginlik duyan kullanıcılar için de bir dizi ayarı devreye alan şirket, bu konuda tüm platformdan çıkma imkanı sunarak, kullanıcıların kafasında bu konuda hiçbir soru işareti kalmamasını sağlamış oldu.

Dileyen kullanıcılar platform uygulamalarını olduğu gibi kapatarak Facebook içinde kendi hallerinde arkadaşlarıyla mutlu mesut bir yaşam sürebiliyor olacaklar.

facebook-security

Facebook’un blogundan Mark Zuckerberg imzalı yapılan açıklamada eğer bu gizlilik düzenlemelerinden memnun kalınırsa şirketin hiçbir değişiklik yapmadan bu yapıyı uzun süre devam ettireceği bildiriliyor. Yani, bu şu demek oluyor: “Bundan sonra yapacağımız işlerde size stres yaratmayacağız, ne ayarladıysanız öyle olacak.

Facebook’un bu düzenlemeleri kullanıcıları ne kadar mutlu edecek bilemiyoruz. Ancak oldukça basitleştirilmiş bu yeni gizlilik ayarlarını halen doğru şekilde kullanamayıp, kendi kendisini yakacak milyonlarca kullanıcı olduğuna eminim.

Uzun lafın kısası, bana sorarsanız ömür biter ama Facebook’un kullanıcıları ile gizlilik tartışması bitmez…

EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım