Görünüm Tasarım'dan Özel Pagerank İpuçları

page-rank-graphicSon zamanlarda gördüğüm birçok Websitesi sahibinin çok büyük yanlışlıklar yaparak, google'dan banlandığına veya SEO için sağdan soldan buldukları scriptler ile malware (google'da "Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir." uyarısı) durumuna düşmesini üzülerek gördüm.

Ardından bu sitelerin çoğu tekrardan optimizasyon yaptırmak için tekrardan başka bir firma ile anlaşıp, sitesinin durumunun düzeltilmesini talep ediyor.

Şunu söylemem gerekiyor, iş işten geçmiştir artık, kara listeden çıkmak imkansızdır. Mecburen yeni bir alan adı tescil ettirip, sıfırdan optimizasyon yaptırmak zorunda kalırsınız.

Verdiğimiz hizmet açısından birazda meslek sırrı olarak da niltelendirilse de pagerank hakkında kısa bir bilgi vereceğim.

Aynı Class C ip blogundaki sitelerin biribirini linklemesinin etkisi çok çok azdır.

%100 etkilemez demek hatalı bir yaklaşım olurken, %1-2 lik bir etkisi var demek daha dogru olur. %1-2 oranıda devede kulak sayılabilecek bir katsayı. Gidip pagerank5 ve sizinle farklı içerikli bir siteden karşılıklı link degişimi yaparsan %20 civarında bir katsayı ile size dönerken, Gidip pageran5 ve sizinle aynı içerikli bir siteden karşılıklı link degişimi yaparsan %40 civarında bir katsayı ile size dönerken, Gidip pagerank5 ve sizinle aynı içerikli bir siteden karşılıksız link alırsanız %100 e yakın bir katsayı ile size döner. Matematikten anlayan bir adamın yapacağı en mantıklı şey, Sizinle aynı içerikli siteden karşılıksız link almaktır. Her önünüze gelen siteye link kesinlikle ama kesinlikle link vermeyin!

Basit bir matematiksel yaklaşım ile şöyle düşünebiliriz
. 100 birim pagerankınız varsa 10 tane dost siteniz, 5 tane üye oldugunuz toplist ve sitenizinden 10 tane altsayfasına giden linkiniz varsa, bu durumda her linke akacak olan pagerank degeri
10 (dost site)+5 (toplist)+10 (sitenizin alt sayfa linkleri)= 25link eder
100birim pagerank /25 link =4 birim/link dir. Yani link başına 4 birim pagerank düşüyor.
Eger toplistlere üye olmazsanız
10 (dost site)+10 (sitenizin alt sayfa linkleri)= 20 link eder
bu durumda
100birim pagerank /20 link =5 birim/link dir.
Eger kimseye link vermezseniz
100birim pagerank / 10 alt sayfanız= 10 birim pagerank.
Eger toplistlere üye olmazsanız Alt sayfalara gidecek pagerankınız %20 artı.
Eger başkalarına link vermezseniz Alt sayfalara gidecek pagerankınız %100 artı. "Bir çicek açtı diye, bahar gelmez..."
Sadece sitemin anasayfası pr5 olsun alt sayfalarım önemli degil diye bir yaklaşım içine giremeyiz.
Sitemiz bütündür, tüm sayfaları önemlidir. Alt sayfalarımızında pagerankını yükseltmemiz gerek ki, aramalarda sitemizin anahtar kelimelerinde çıkma şansı yükselsin. Son bir ipucu:
örnegin xxxxx.com toplistinin pagerankı 6, körü körüne kayıt olmak yerine biraz toplisti incelemeye almamız gerek. Bu toplistin yada linksitesinin pagerankı 6 olan sayfasında kaç link var.
En az 400 link vardır. Bu durumda sizin linkinize düşen pagerank hissesi (pr6 için 600birim pagerank, pr5 için 500birim pagerank varsayarsak)
600birim pageranktan 600/400link varsa =1.5 birim pagerank düşer link hissenize.
Bunun yerine pr5 olan ama link sayısı çok az olan ve sizinle aynı içerikli olan sitelerden link almanız durumunda 500 birim pagerankı bölsek 10 link sayısına yani 500/10= 50birim pagerank düşer hissenize. 1,5 birim pagerank için 50 birim pagerankı tepmek dangalaktır. "Link Quality" olgusunu artık yakalamak gerek. Kaliteli linkler alarak inşaa edilen bir site çökmez.
Her sitenin "Link Quality" olgusu farklıdır. Bir site için anlam ifade eden link, başka site için önemsizdir google amcanın gözünde. Örnegin Sohbet siteniz varsa sizin sohbet sitelerinden link almanız gerekiyor. Sohbet sitesinin webmaster sitesine link vermesinin faydası olmuyor artık. Eskiden varsa bile artık olmuyor.

Görünüm Tasarım Page Rank

gorunum-tasarim-page-rank

Web sitenizin pagerankini ölçmek için buraya tıklayın.

Etiketler: linkbirpagerankiçinaltbirimsiteilesizinleaynıiçeriklivarsaolankatsayıçokpagerankıegersitedenartıkgidip
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım