Kimonata: Facebook’ta Kafa Dengi Kişi Bulma Aparatı

Kimonata-logoFacebook arkadaşlık(dating) sitelerinin popülerliğini düşürse de, bu alanda geliştirilen uygulamalar kendi kullanıcı kitlesini yakalamayı başarıyor. Akıllı tavsiye sistemi teknolojileri üzerine çalışan İletken‘den Sarp Erdağ’ın geliştirdiği Kimonata adlı uygulama da Facebook üzerinde kişiler arası etkileşim kurma hedefinde.

Kimonata’nın temel aldığı eşleştirme (uygunluk) sistemi Facebook üzerinde paylaşılan profil bilgileri ve beğenilere dayanıyor.Open Graph üzerinden de profillerin ilgi alanlarını karşılaştıran uygulama da uyumlu görünen kişiler eşleştiriliyor. Kişi eşleştirmede daha isabetli öneriler için tarama listesi ‘arkadaşınının arkadaşı’ olarak görülüyor. Yani size en uygun kişi Kimonata kullanıyor olsa da 2. derece yakınınızda değilse tanışamıyorsunuz.

Bu durum uygulamayı denemek için en az 1 Kimonata kullanıcısı arkadaşınızın olması anlamına da geliyor. Uygulama da sunulan “beğenme” fonksiyonunun karşılıklı kullanılması durumunda da kişiler bilgilendiriliyor. Uygulamayı kullanmayanlardan cevap alınamayacağı için uygulamayı kullananlar profil üzerinde ki bir yıldızla işaretleniyor.

kimonata

Kendine has bir kredi sistemi de olan uygulamada Kimon karşılığı kişi önerisi alınıyor ve beğeni yapılıyor. Öneri alabileceğiniz çevreyi cinsiyet, arkadaşlar çevresi, yaş ve ilişki durumuna göre ayarlayabiliyorsunuz. Bu alanı etkin kullandığınızda Kimon’larınızı daha verimli harcayabilirsiniz. Kimon’ların Facebook kredisi ile birleştirilmesi durumunda da uygulamanın gelir modeline sahip olacağı düşünülebiliriz.

Yoğun miktarda veri işlenen sistemde ortalama her kullanıcı için 5 ila 10.000 kişilik bir ‘arkadaşının arkadaşı’ havuzu taranıyor. İki haftadır kapalı betada olan uygulama, 5 gün önce herkese açılmış ve 130.000 kişinin(uygulama kullanıcısı değil) birbirine benzerliği hesaplanmış.

Kimonata’nın başarı oranı profil bilgilerinin erişilebilirliğine dayandığı için gizlilik ayarlarını doğru kullanılmasında fayda var. Aksi takdirde uygulama da başarısız sonuçlar alabileceğiniz gibi, istemediğiniz sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Bakalım Kimonata 23 milyonu aşkın Türk kullanıcı kitlesine ne ölçüde tesir edecek ve diğer popüler arkadaşlık uygulamaları arasına girebilecek mi.

EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım