Türkçe Twitter Neleri Değiştirebilir?

Twitter-Translations-225x109MWC 11'de sahne alan Dick Costolo Twitter'ın yeni ürünü Twitter Çeviri Merkezi ( Twitter Translation Center)'i tanıttı. Kullanıcıların katkısıyla Twitter'in farklı dillere çevrilmesini sağlayacak bu yenilik Türkçe Twitter'ın da kapısını açıyor. Peki Twitter Türkçe olursa neler olur?

Twitter'in dünyaya yayılım stratejisinde %50'ye yaklaşan internet penetrasyonuyla Türkiye'nin de bulunması şaşırtıcı değil. Halen Facebook'ta en kalabalık 4. ülke konumundayız ve Friendfeed'deki popüleritemizle Bret Taylor'ın yakından tanıdığı bir internet popülasyonuna sahibiz. Anlık mesajlaşma uygulamalarına olan ilgimiz de oldukça yüksek.

Turkce-Twitter

Christian Hernandez'in Türk insanına dair yaptığı kahve kültürü benzetmesinden ileri gelerek online dünyada da konuşmayı seven bir toplum olduğumuzu söyleyebiliriz. Sosyal ağlardaki profilimiz de bunu doğrular nitelikte.

Twitter'ın Facebook ile Friendfeed arasında kendine has bir çizgisi var. Tüm parlak istatistiklere rağmen Twitter'ın ABD ve diğer ülkelerde de bu paralelde çok yüksek olmayan ama özel bir üye potansiyeli olduğunu biliyoruz. Biraz daha derin baktığımızda ise Twitter'ı ayakta tutan kitlenin tüm üyeler içindeki payının oldukça düşük olduğu ortaya çıkıyor. Bu çerçeveden bakıldığında Twitter'ın Türkçe olmasının neleri değiştireceği daha net anlaşılıyor.

Türk insanı karşılıklı konuşmayı daha çok sevdiği için Twitter'da aradığını bulması biraz zor görünüyor. Dolayısıyla Türkçe Twitter'a çarpıcı düzeyde ilgi gösterileceğini söylemek güç. Ünlüler, siyasiler ve geleneksel medyanın itici gücünün Twitter'ı popülerleştireceği bir gerçek, ancak ben dahil bir çok kişi için çok önemli bir değişiklik olmayacağını sanıyorum.

Twitter'ın Türkçe'ye çevrilmesi sadece Twitter standartlarında biraz daha etkili bir konuma geçmemizi sağlayacaktır. Twitter ve markalar açısından bakıldığında ise daha isabetli bir reklam mecrasının bizi beklediğini söyleyebiliriz. Twitter Çeviri Merkezi'nin Facebook gibi suistimal edilmesini ise istenmeyen bir ihtimal olarak potansiyelini koruyan bir durum.

Twitter'ın Türkçe'ye çevrilmesine katkıda bulunmak istiyorsanız translate.twttr.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Bir çevirmen ya da Twitter kullanıcısı olarak da Türkçe Twitter'a dair yorumlarınızı burada paylaşabilirseniz seviniriz.

Etiketler: twitterbirtürkçeındahaçokbirazfacebookiseninolaraktürksöyleyebilirizinternetiçinkonuşmayıdairbakıldığındatümmerkezi
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım