HepsiBurada.com 2011 İlk Çeyrek Raporu

Hepsiburada-2011-RaporŞubat ayında 2010 yılı raporunu paylaşan Hepsiburada.com, bu kez ilk çeyrek sonuçlarını detaylı kullanıcı sayılarıyla dışarıya açtı. Rapora göre Türkiye’de online alışveriş yapan kullanıcıların yarısından fazlası HepsiBurada.com üyesi.

2011 yılı ilk çeyreğinde  Hepsiburada.com 205.000 (dakikada 1,2 ) yeni üye kazanmış. Toplamda 3.2 milyon üyeye ulaşan e-ticaret devinin aylık ortalama ziyaret sayısı 13,5 milyona ulaşmış. Ziyaretçilerin sitede kalma süresi ise ortalama 10 dakika olmuş. Ayrıca 2010 yılına göre ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranında % 67’lik olumlu bir gerileme yaşamış.

Hepsiburada-640x381

Türkiye’deki e-ticaret kullanıcı sayısını 6 milyon olarak kabul ettiğimizde Hepsiburada’nın paylaştığı bilgiler pazarın yarısına ışık tutmuş oluyor. Bu bakışla paylaşılan e-ticaret eğilimlerinden bahsetmekte de fayda var.

Büyük Şehirler Dışında E-ticaret ve Popüler Kategoriler

Hepsiburada.com raporu, Anadolu’nun online alışverişe olan ilgisinin arttığına dikkat çekiyor. Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Ordu, Konya, Sivas gibi Anadolu illerinden gelen siparişlerde % 75‘e varan artış yaşanmış. Anadolu’daki bu yükselişin yanısıra KKTC’den yapılan satışlar da geçen yıla oranla % 150 oranında artmış.

2011′in 1. çeyreğinde Hepsiburada.com’da en çok Giyim-ayakkabı, Kozmetik, Elektronik, Mutfak Ürünleri, Aksesuar, Anne-bebek kategorileri dikkat çekerken, akıllı telefonlara ve yeni teknoloji ürünlerinin daha çok tercih edilmeye başlandığı not edilmiş.

Hepsiburada bir kez daha kadınların online ticarete olan ilgisini ortaya koyuyor. Rapora göre kadınlar hem üye olarak hem de alışveriş hacminde hızla artış kaydediyor. Geçen yıla oranla kadınların yaptığı alışverişler %40 oranında artarken, ziyaret sayısında kozmetik kategorisi ise %200 oranında artış kaydetmiş. En fazla ziyaret artışı ise %400 gibi çok ciddi bir oranla giyim-ayakkabı kategorisinde olmuş. Bunların yanısıra kadınların özel günlerde teknoloji ürünlerine ilgi duyduğuna da raporda yer verilmiş. Smile

Hepsiburada.com’un bu tür paylaşımlar yapmasının e-ticaret sektörünün biraz daha net görülebilmesi adına olumlu katkıları oluyor. Zaten gelen açıklamada da bu tür paylaşımların devam edeceğini iletiliyor. Bu bilgilerin özellikle dikey e-ticarete giriş yapmak isteyenlere ışık tutacağına inanıyorum ve e-ticaret hacmimizin kullanıcı deneyimlerine paralel olarak geliştiğini görüyorum.


{/zj_fbcomment}
Etiketler: ticarethepsiburadaoranındakullanıcıdahaziyaretonlinebirçokartışolarakiseilkkadınlarınoranlaüyeoluyorolumlugeçentür
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım