Facebook’ta Skype Destekli Görüntülü Sohbet Başladı

Facebook-Skype-Goruntulu-Sohbet-Arama-4-225x108Facebook ‘un Seattle’daki büyük çalışması ortaya çıktı. Facebook, HTML5 tabanlı yeni arayüz söylentilerini haksız çıkararak sonradan dile getirilen Facebook’ta Skype destekli video sohbet özelliğini başlattı (detay).

Skype ile süregelen işbirliğini görüntülü görüşmeye taşıyan Facebook,  bu yenilik için bir kaç ay harcamış. Daha önce Skype’tan Facebook’a erişim izni veren sosyal ağ, bu kez ters bir hamle ile Skype’ın görüntülü görüşme özelliğini Facebook’a taşımış oldu, sadece sesli görüşme için ise henüz bir bilgi yok.

Facebook-Skype-Goruntulu-Sohbet-Arama-640x477

Facebook, görüntülü arama ile birlikte sohbet uygulamasını da geliştirmiş. Artık en çok mesajlaşılan arkadaşları üst sıralarda gösterecek olan Facebook, birden fazla kişiyle mesajlaşmayı da (sohbete arkadaş eklemeyi) mümkün kılmış.

Facebook’ta nasıl görüntülü arama yapacaksınız?

Facebook’ta görüntülü arama yapmak için öncelikle Facebook.com/videocalling sayfasından servisi aktif ediyorsunuz. Konuşmak istediğiniz kişinin sohbet penceresini açtıktan sonra pencerenin sağ üst kısmındaki video ikonuna tıklamanız yeterli. İlk aramada küçük bir eklentiyi (FacebookVideoCallSetup.exe adlı) bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Görüntülü konuşma yapacağınız kişi de aynı işlemleri yaptıktan sonra konuşmaya başlıyorsunuz.

Facebook-Skype-Goruntulu-Sohbet-Arama-2

Yaptığım kısa denemede başarılı bir görüşme sağladım ancak karşı tarafta kamera olup olmadığı gösterilmediği için bir kaç kişiyi mesajla yoklamam gerekti. Elbette zaman içinde bu ayrıntı giderilecektir ve görüntülü sohbetler Facebook’un önemli özelliklerinden biri olacaktır.

Rakipler ..

Facebook görüntülü görüşmeye adım atarak (küçük servisler bir yana) Google ve Apple yeniden karşı karşıya geldi. Google’ın Gtalk’ta sunduğu hizmete birebir rakip olan olan Facebook, işi mobile taşıması durumunda da Apple’ın Facetime özelliğine karşı durabilir. Skype’ın yeni iPhone uygulaması bu alanda ilk adımı atmıştı. Google+’ta sunulan Hangout özelliği birebir görüntülü görüşme sağlamadığı için ayrıca üzerinde durmaya gerek duymuyorum. Aksine Google’ın Hangout’u tekil konuşma özelliğine indirgemesi gerektiğini düşünüyorum.

Diğer yandan bu yenilik Live Messenger ve Skype’ın sahibi olan Microsoft için de bir dönüm noktası. Facebook, hem Live Messenger hem de Skype üzerindeki görüntülü konuşmalardan pay alacak ve dün Mark Zuckerberg’in ağzından 750 milyon üyesi olduğu resmiyet kazanan sosyal ağ bu alanda ipi göğüslemeye başlayacak. Microsoft’un Skype ile Live Messenger ikilisini nasıl konumlandıracağını ise zaman gösterecek. Facebook’un sadece sesli aramayı devreye alması ise işleri karıştıran son nokta olacak…


{/zj_fbcomment}
Etiketler: görüntülüfacebookbiriçinskypeilefacebook’taolansohbetgörüşmemessengerskype’ınlivekarşıisearamafacebook’ahemilk
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım