Apple Çin’deki iPad krizini 60 milyon dolara çözdü

ipad-cin-225Apple 2010 yılında ilk iPad’i piyasaya sürmeden önce ilk yaptığı iş ürünün isminin dünya çapındaki marka tescilini yapmak olmuştu. Fakat bu süreç her zaman ve her yerde beklendiği kadar sorunsuz işlemeyebiliyor. Örneğin Apple için ABD’den sonraki ikinci en büyük pazar olan Çin’de iPad markasının tescilini elinde bulunduran Proview’in açtığı dava firmanın ülkede ürününü iPad ismiyle satabilmesinin önündeki büyük bir engel.

Apple, 2010 yılından beri Proview ile anlaşmanın yollarını arıyor fakat Hong Kong merkezli firmanın 400 milyon doları bulan borçlarını kapatabilmek için çok sıkı pazarlık etmesi ortak bir çıkış yolu bulmanın önünü tıkıyordu. Hatta Apple, daha önce Proview’in Tayvan’daki kardeş şirketlerinden birinden 55 bin dolara satın aldığı iPad marka tescilini Çin’li firmadan almak için 16 milyon dolar teklif etmiş ama sonuç alamamıştı.

Associated Press’in haberine göre nihayet iki firma 60 milyon dolara anlaştılar, Apple ödemeyi yaptı ve iPad markasının tek sahibi oldu. Fakat bu Proview’un geleceğini kurtarmaya yetmeyebilir.

Anlaşma sağlanamaması üzerine Çin mahkemelerine ülkedeki iPad’lere el konulması yolunda başvuruda bulunan Proview bu talebini geri çekerek, Apple’ın önünü açmış olacak. Bunun karşılında da 60 milyon dolar gibi ciddi bir para kazanacak. Fakat asıl işi LCD ekran üretmek olan firmanın 400 milyon doları bulan borçlarının tamamını kapatması zor görünüyor ve Proview’ün bu gelire rağmen iflas etmesi söz konusu olabilir.

Diğer yandan Apple’ın ürününü ülkede yasal olarak satmasının önünde bir engel kalmadı. Fakat Çin’le ilgili dertleri de sona ermiş değil. Bugüne kadar 200 binin üzerinde iPad’in ülkeye kaçak olarak sokulmuş olması Çin’de Apple’ın çok farklı sorunlar ile uğraşmak zorunda kalabileceğinin göstergelerinden biri.

Etiketler: milyonapplefakatipadbirfirmanıntescilinidolaraapple’ıniçindolarıönünüçin’demarkasınınproview’inkadarürününüolarakolanbulan
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım