Facebook’tan iPhone ve iPad uygulamaları entegrasyonu için önemli yenilikler

Screen-shot-2012-07-12-at-12.28.55-PMYakın zamanda App Center ile yazılım geliştirme dünyası adına önemli bir adım atan Facebook, dün itibarıyla bir duyuru daha yayınladı. Daha önce yer verdiğimiz gibi Apple’ın WWDC (Worldwide Developer Conference) 2012 organizasyonunda öne çıkan haberlerden biri de iOS 6′nın Facebook entegrasyonuydu. Bildiğiniz gibi Apple Facebook’tan önce iOS 5 ile Twitter’ı mobil işletim sistemine entegre etmişti. O dönemde iki şirketin stratejik olarak aralarının iyi olmamasının da etkisiyle birçok kişide Facebook ile iOS entegrasyonu konusunda ciddi şüpheler oluşmuştu. Ancak Apple’ın çok geçmeden -bir versiyon sonra- Facebook ile iOS konusunda iş birliğini duyurması bu şüpheleri boşa çıkardı.

iOS 5′teki Twitter gibi iOS 6′nın birçok noktasına entegre olan Facebook, aynı zamanda App Store’da da like butonu ile temsil ediliyor olacak. Kısaca konuya Apple açısından bakacak olursak iOS 6′nın Facebook ile daha da “güzel” olacağı kesin. Facebook ise bir yandan mobil uygulama alışkanlıklarını kırmaya çalışırken bir yandan da iOS 6 ile birlikte ekosisteminde bulunan yazılım geliştiricilere mobil uygulamalarını Facebook ile nasıl özelleştirebileceklerini anlatıyor.

Yeni araçlar ve geliştiriciler için birçok kolaylık

Facebook dün geliştirici blog’undan yaptığı açıklamada yalnızca iOS 6 entegrasyona değil, iOS ile ilgili birçok yeniliğe de yer verdi. iPhone ve iPad uygulamalarının daha kolay ve performanslı bir şekilde Facebook API (özetle Facebook’un yazılım geliştiricilerin kullanımına sunduğu bir başka yazılım) kullanması konusunda önemli iyileştirmelerin olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yenilikler ise iOS Dev Center ve yeni iOS SDK (Software Development Kit / Yazılım Geliştirme Araçları) oldu.

Bu yeni özellikler ve iOS 6 entegrasyonu ile Facebook’un iPhone ve iPad uygulamaları üzerindeki etkisinin artacağı şüphesiz. Bakalım sırada ne var?


{/zj_fbcomment}
Etiketler: iosfacebookilebiryazılımbirçokipadentegrasyonuiphonemobil6′nınönemligibiyenikonusundadahaapple’ınentegrefacebook’tanönce
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım