Akıllı telefon pazarını patlamaya götürecek 3 bomba

akilli-telefon27 Nisan 2009′da iPhone’un cep telefonu pazarındaki pazar payı sadece yüzde 1.5‘ti, Yani bundan bir kaç yıl önce akıllı telefon pazarından bahsetmek dahi anlamsızdı. Bugün ise Android’in at koşturduğu büyük bir pazardan bahsediyoruz ve bu büyük pazar önemli dönemecin arefesinde.

1. Yeni iPhone

Önce yeni iPhone’dan bahsedelim. Akıllı telefon pazarının ilk gerçek neferi iPhone, Eylül’ün ayında* 6. modeli ile karşımızda olacak. iOS 6 temelli yeni iPhone‘un iPhone 4S’te beklenen patlamayı yapması pekala mümkün. Yeni iPhone konusundaki dedikodular Apple’ın iPhone’un tasarımıyla dahi oynadığına işaret ediyor ki iPhone 3 serisinden iPhone 4′e geçişte de bunu görmüştük.

Kısacası çeşitli yazılımsal ve donanımsal yeniliklerle gelecek 6. nesil iPhone’dan yeni bir satış rekoru beklemek mümkün. Hatta Apple’ın iPad’de olduğu gibi iPhone’da da numaralandırmadan vazgeçip, ‘yeni’ bir sayfa açtığını duyabiliriz. Bu çıkışın yanısıra eski iPhone modellerinin fiyatlarının düşmesi de akıllı telefon pazarının ne denli bir hareketliliğe gebe olduğunu göstermek açısından yeterli.

2. Amazon Android Phone

Akıllı telefon pazarı için ikinci önemli bir haber ise Amazon’un akıllı telefon pazarına girmesi üzerine. Android temelli Kindle Fire ile ABD pazarında Androidli tabletlerin zirvesine oturan Kindle Fire‘dan sonra Amazon’un tekili bir akıllı telefonla karşımıza çıkacağı gün 2 Eylül olarak konuşuluyor.

ABD’de akıllı telefon pazarından hatırı sayılır bir pay alması mümkün görünen Amazon’un akıllı telefonu Android için iyi olacak ama artık Motorola gibi bir üreticiye sahip olan Google için de önem arzedecek. Androidli telefonların fiyatları da giderek düşecek.

3. Çinliler

Son nokta ise dünyanın kalabalık ülkesi Çin’e dair. IDC’nin son raporuna göre Çin’deki akıllı telefon satışları ilk kez geniş özellikli cep telefonu satışlarını geride bıraktı. Yani Çin artık akıllı telefonların baskın olduğu bir pazar oldu ve bunun arkasının hızla gelmesi muhtemel.

Hatırlarsanız Çin Mayıs ayında 1 milyar akıllı telefonla dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı konumuna gelmişti. Yukarıdaki gelişmeler ışığında da bundan sonra her Çinlinin bir akıllı telefona sahip olmasını bekleyebiliriz.

*21 Eylül’de iki farklı etkinlik olabilir


{/zj_fbcomment}
Etiketler: akıllıbirtelefoniphoneyeniandroidtelefonupazarmümkünamazon’unbüyükiseiçinçinpazarınıniphone’danilkgibisahipdünyanın
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web kktc tasarım sitesi internet reklam seo dizayn web tasarım yazılım logo google profesyonel arama motoru optimizasyonu web sitesi e-ticaret sayfa şirketi firma

Kıbrıs web Tasarım