Online ve mobil ödeme sistemleri 2,5 yılda yaklaşık 2 milyar dolar yatırım çekti

odeme-sistemleriİnternet sayesinde yeni bir üretim devrimi başladı ve bu farklı kategorilerdeki yatırımları tetiklemeye devam ediyor. Nakit paranın kullanılmadığı bir dünyaya yaklaşırken online ve mobil ödeme sistemlerine ilişkin yatırımlar giderek artıyor.

CB Insights‘ın 2010′un ilk çeyreğiyle 2012′nin ikinci çeyreği arasında kaydettiği yatırımlar online ve mobil ödeme sistemi yatırımlarının 1.9 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. 2,5 yılda 2 milyar dolara yaklaşan bu yatırım hareketliliğine baktığımızda son dönemlerdeki yükseliş dikkat çekiyor.

Küçük bir hesap yaparsak ilk yukarıdaki ilk 4 çeyreğin yatırım ortalaması13 milyon dolar, sonraki 3 çeyreğin yatırım ortalaması 217 dolar ve son 3 çeyreğin yatırım ortalaması 254 milyon dolar. Yatırım sayısı ortalamları da sırasıyla 21, 31,6 ve 39.

online-mobil-odeme

Büyük yatırımcılara dikkat

Bu tablodan ve CB Insights’ın açıklamalarından şunu anlıyoruz ki; yatırımalrın (muhtemelen satın almalarla) sıçrama yaptığı çeyreklerden sonra bir düşüş yaşanıyor. Bunun altında yatan sebep de özel sermaye fonları, risk sermayesi şirketleri ve melek yatırımcılardan ziyade telekomünikasyon, bankacılık ve teknoloji alanındaki büyük şirketlerin gerektiğinde büyük satın almaları gibi görünüyor.

Büyük yatırımcıların oyuna dahil olması pazardaki diğer girişimlerin geleceği açısından da büyük önem taşıyor ve dikkatle izlenmesi gerekiyor.

Tohum yatırımları daha fazla

Bu kategoride önceki yıllara göre daha rekabet bir yatırım iklimi olduğun da göze çarpıyor. Aşağıdaki grafik tohum yatırımların payının özellikle mobil tarafta yüksek olduğunu gösteriyor.

payments-venture-capital

Yatırımcıların yeni girişimleri renklerine bağlama rekabetinin yanında gelişmiş pazarlarda kendini gösteren hizmetlerin küresel açılımlarla gelişmekte olan pazarlara kayma potansiyeli de Seri A yatırımların kapısını aralıyor.

Türkiye’de pazar yeni yeni oturuyor ama yeni girişimlere gerek var

Bu yıl ve önümüzdeki bir kaç yılın Türkiye için ödeme sistemleri konusunda sıcak geçeceği daha önce konuşulmuştu. Her oyuncunun bu geniş pazarda kendi müşterilerini bulma sürecini geride bıraktıkça suların daha da ısınacağını söyleyebilirim. Bankalararası Kart Merkezi’nin Express ödeme sistemiyle bu rekabete dahil olması ise işin en önemli taraflarından biri.

Türkiye’nin e-ticaretteki yükselişi düşünüldüğünde benzer bir yatırım dalgasının online ve mobil ödeme alanındaki yatırımları yakalayabileceğini de düşünebiliriz. Lakin pazardaki oyuncuların sayısı maalesef parmakla gösterilecek kadar az…


{/zj_fbcomment}
Etiketler: yatırımbirödemebüyükyenimobildolaronlinedahailkyatırımlarıçeyreğinmilyarortalamasımilyonsatındikkatdolaragösteriyorson
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım