Derinlemesine Twitter Analizi – 2: Twitter Ne Zaman ve Ne Nerede Popüler?

twitter_bird-300x198İlk yazıda paylaştığım Twitter’ın kimler tarafından nasıl kullanıldığına dair istatistiklerden sonra bu kez aynı araştırmada öne çıkan Twitter’ın zamansal ve bölgesel kullanımı hakkında bilgiler paylaşacağım. Google Wave‘in kendini açığa vurmaya başladığı bu günlerde mikro bloglama servislerinin Real Time Search ile yakınlaşması ve lokasyon bazlı kurgulanacak servisler muhtemelen gelecek dönemin en popüler girişimlerini doğuracak.

Twitter’da kullanıcıların aktifliğini gösteren bir başka istatistik de son tweet gönderimlerine ilişkin. Buna göre Twitter hesabına sahip kulllanıcıların neredeyse yarısı son bir haftada yeni bir tweet göndermiyor. Kullanıcıların %37’si ise hergün Tweetlerini yeniliyor.

twitter-analiz-1

tweet-analiz Gün Bazlı Kullanım:
Twitter’in en çok kullanıldığı gün araştırmaya göre Salı ve Çarşamba. Pazartesi sendromu atlatıldıktan sonra artan tweetler haftanın en yüksek seviyesine ulaşıyor. Salı ve çarşamba günü gönderilen tweetler tüm tweetlerin yaklaşık %32’si. En düşük Tweet gönderilen günler ise tatil yapılan Cumartesi ve Pazar günleri.


Saat Bazlı Kullanım:
Gün boyu canlı yaşayan Twitter’da sabah 6 gibi yükselmeye başlayan Tweetler, günün ortalarında en yoğun saatlerini yaşıyor. Öğleden sonra düşmeye başlayan Tweet sayısı gece 20.00-23.00 arası küçük bir artış gösteriyor ve Tweetler sabaha yaklaştıkça etkisini yitiriyor.


Webden Mobilden Gelen Tweetler:
Başlı başına kendi sektörünü oluşturan Twitter üzerindeki aktiflik %55 oranında kendisi üzerinden kaynaklanıyor. Web uygulamaları olarak ikinci sıradaki TweetDeck %19,7′lik bir kullanıma sahip bulunuyor. Tweetdeck’in ardından ise Twitterfeed, Firefox Addons List ve Twhirl takip ediyor.


Mobilden Gelen Tweetler:
Twitter’in mobil ortamda kullanımı daha renkli bir tablo çiziyor. Mobilde başı çeken araçlar sırasıyla Twitterfone, Tweetie. Mobil webin yanısıra UberTwitter ve TwitterBerry‘de dikkat çeken kullanım oranlarına sahipken Twitter’in kendi mobil sayfasının neden daha büyük oranlara sahip olmadığını merak ediyorum.

Ülke Bazlı Kullanım:
Twitter’in ülke bazlı kullanımına baktığımızda ilk 10′da Türkiye‘yi göremiyoruz. İlk sırada yer alan Amerika %62,14′lük çok büyük bir paya sahip. Onu takip eden Birleşik Krallıkta %7,87, Kanada’da ise %5,69′luk Twitter kulanımı söz konusu.


Şehir Bazlı Kullanım:

Şehirler üzerinde yine Amerika’nın üstünlüğü göze çarpıyor. NewYork, Los Angeles,Toronto ve San Francisco Twitter aşıklarınınn en çok toplantığı şehirler. Son iki sırada ise Avrupa’dan Paris ve Londra var. Türkiye ülkesel kullanımda ilk 10′a giremediği gibi İstanbul‘da Twitter müdavimi ilk 10 şehir arasında görülmüyor.

Twitter‘in zaman ve mekan bağlamında popülerliğini konu alan bu istatistikler ülkemizde mikroblogging macerasının pek popüler olmadığını gösteriyor. Anlaşılan o ki, sosyal ağlar ve çevrimiçi mesajlaşmada internetin altını üstüne getiren yurdum insanı, 140 karaktere kendini sığdıramıyor.

Tags: twitterbirbazlıtweetleriseilkkullanımtwitter’insahiptweetpopülermobilgünsonraçoksonolmadığınışehirlerkendiniçeken
TOP

Kıbrıs web Tasarım