Daha Hızlı İnternet İçin Google’dan DNS Hizmeti Geldi!

speedGoogle internet kullanıcıları için hızın ne kadar önemli olduğunu farkettikten sonra, tabi biraz da şirket vizyonlarında yer alan “dünyanın tüm bilgisine sahip olma” hedefiyle, bugün herkese açık olan DNS hizmetini devreye aldı. Bildiğiniz üzere şirket bir süredir daha hızlı internet için kolları sıvamıştı.

Şirket tarafından yapılan duyuruyla tüm dünyayla paylaşılan “Google Public DNS” daha hızlı internet tecrübesi sağlarken, güvenlik anlamında da kullanıcıları korumayı hedefliyor.

Ülkemizde de yakından tanınan OpenDNS‘in bir açıdan ekmeğine taş koyan Google Public DNS çok yakında kolay IP adresleri ile YouTube gibi engelli sitelere girmek isteyenlerin yeni tercihi olabilir.

8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP adreslerini kullanan servisi kullanmak için sadece bilgisayarınızın DNS ayarlarına klasik düzenlemeleri yapmanız yeterli. DNS ayarlarının nasıl yapıldığı konusunda bilgi vermeme gerek yok sanırım.Wink

Türk Telekom'un herşeye yasak koyması yüzünden, DNS değişikliğinde uzman olduk...

google-dns-640x257

Bu haberi duyan herkes “geçmiş olsun OpenDNS’e” gibi düşünebilir ancak bu düşünceye tamamen katıldığımı söyleyemeyeceğim.

Evet, OpenDNS özellikle ulaşılamayan sayfalarda açtığı kendi arama sayfaları üzerinden ciddi reklam gelirleri elde ediyordu ve bireysel kullanıcıların Google DNS’lerine geçmesiyle buradaki gösterim ve günlük sorgu sayıları kesinlikle düşecektir. Ancak şirketin ciddi anlamda da kurumsal, hatta ücretli kullanıcısı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

OpenDNS’in sağladığı arayüzler ile şirketler site engellemelerini kolaylıkla yapabildikleri gibi, şirket içinden erişilen siteler ile ilgili detaylı raporları da alabiliyorlar. Yani, eğer şirketinizde Facebook’a ulaşılmasını engellemek isterseniz OpenDNS ile bunu birkaç tıkla yapmak mümkün.

Google şu an için bu tür bir hizmet sunmuyor ama tabi bu ileride sunmayacakları anlamına gelmiyor. Bugünkü lansmanda söylenen sadece performans ve güvenliğin ön planda olduğu bir DNS hizmeti sunulduğu.

Şahsen şimdilik OpenDNS’ten ayrılmak zor gelse de, önümüzdeki günlerde Google DNS’lerine bir geçiş yapacağımı düşünüyorum.

Tags: dnsbiriçingoogleşirketileinternethızlıgibidahatümciddidns’lerinesadecepublicancakolduğunukullanıcılarıhizmetitabi
TOP

Kıbrıs web Tasarım