Facebook 2008 Değerlendirmesi ve Artan Türk Popülasyonu

facebook-newFacebook şüphesiz geçen yılın en yükselen değeriydi. Toplam aktif üye sayısının 150 milyona ulaştığı geçen hafta şirket blogundan Mark Zuckerberg tarafından duyuruldu. 140 milyondan 150 milyon üyeye ulaştığı zaman aralığını göz önüne alacak olursak hergün 450 bin yeni kullanıcı kayıt olmuş demektir ki bu ciddi bir rakam. Son durumda Facebook’un nüfusu 150 milyon oldu ve bu sayıyla eğer Facebook bir ülke olsaydı dünyanın 8. en büyük nüfusa sahip ülkesi olacaktı diyebiliriz.

facebook_aktif_1

Facebook’ta böyle bir büyüme olurken özellikle Amerika’daki en büyük rakibi MySpace’in gerilemesini hemen her istatistikte görmek mümkün. Compete‘in verilerine göre Aralık 2008′de Facebook ziyaretçi sayısında MySpace’i yakalamış. Facebook’un Amerika’daki büyümesi aylık %3.8 iken MySpace’in büyüme oranı %0.8‘de kalıyor. Bu istatistiğe dayanacak olursak Facebook Myspace’in Amerikadaki üye sayısını 2010 yılında yakalayacak. Şu anda Amerikan Facebook üye sayısı 42 milyon civarlarında. Yıllık üye sayısındaki artışı baz alacak olursak Facebook’ta %57‘lik bir büyüme varken, MySpace’te bu oran %10 olarak gözüküyor.

compete-facebook-myspace

Bir diğer dikkat çekici bilgi ise 150 milyon Facebook kullanıcısından 20 milyon kadarının mobil cihazlarla siteyi kullanmaları ki bu kullanıcıların diğer kullanıcılardan %50 daha aktif olduğu söylenmiş Facebook CEO’su Sherly Sandberg tarafından. Mobil cihazlardan internet kullanımının 2009′da hızlanarak artacağının bir başka göstergesi olarak kabul edilebilir bu bilgi.

Türkiye Facebook’taki 4. en büyük popülasyon olarak Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanadanın arkasından geliyor. Türkiye’den kullanıcı sayısı 8 milyonu geçmiş durumda. Facebook’taki Türk üye sayısı geçmişten gelen lineer yükselişine devam ediyor. 8 milyon kullanıcıyla Facebook’un Türkiye penetrasyonu % 10‘a ulaşmış. (İnternet kullanıcısı bazında penetrasyon hesabı yapacak olursak bu değer %31 civarında çıkacaktır.) Diğer taraftan Facebook’ta 830 civarında Türkçe uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların büyük bölümünü il, meslek ve üniversitelere özel uygulamalar oluşturuyor. Kişisel tahminine göre özgün uygulama sayısı 400 civarındadır.

facebook_tr_cinsiyet facebook_tr_yas facebook_tr_egitim

Facebook uygulamaları dünyasına bakacak olursak artık bazı şeylerin oturmuş olduğunu görebiliriz. Örnek olarak, Erhan Erdoğan’ın da 2008′in Rüya Takımı kadrosu isimli yazısında yer verdiği Texas Hold’em Poker uygulaması ve daha birçok Facebook oyun uygulamalarının gelişiren Zynga’nın 2008 kazancının $40-$50 milyon dolar civarında olduğu konuşuluyor. Zynga’nın dışında uygulama alanında faliyet gösteren Playfish’in de $17 milyon dolar yatırım aldığını daha önce yazmıştık. 2009 yılında özellikle Facebook Connect destekli mobil uygulamaların pazarın yeni trendi olacağını tahmin ediyoruz.

Facebook’un 2008 yılının sonlarında hayata geçirdiği Facebook Connect kısa sürede çok talep gördü ve 150′den fazla site sistemlerinde üyelerinin Facebook profillerini kullanmalarına imkan sağladı. 2009 yılında bu sayının çok daha hızlı bir şekilde artması artık beklenen bir durum. Facebook profillerinin kullanımıyla ilgili bir diğer haber ise CES’ten geldi. CES fuarında Microsoft CEO’su Steve Balmer, Windows Live ile Facebook entegrasyonun artarak devam edeceğini açıkladı ve Facebook haber bildirimlerinin Windows Live’de görüntülenmeye başladığını duyurdu.

2008 yılı Facebook için şüphesiz altın bir yıl oldu. Her ne kadar biz 2009 yılında üye sayısındaki artış ivmesinde bir yavaşlama olacağını tahmin ediyor olsak da, kullanım alanlarının genişletilmesiyle Facebook’un hayatımızdaki yerinin sağlamlaştırılması şirketin en büyük hedefi olarak gözüküyor.

Görsel Kaynak: Facebook Aktif Kullanıcı grafiği Inside Facebook‘dan alınmıştır.

Tags: facebookbirmilyonüyeolursakfacebook’unolarakbüyükdiğer150yılındasayısı2008dahamyspace’inbüyümemobilaktif2009kullanıcı
TOP

Kıbrıs web Tasarım