Internet Explorer 6 Her Yerden Kovuldu

iesucksGeçtiğimiz günlerde Çin ile Google‘ın arasını açan siber saldırıların ardından, bu saldırıların yapılma şekilleri çeşitli siber güvenlik kurumları tarafından araştırılmaya başlandı. Almanya Bilgi Güvenliği ofisi yaptığı araştırmalar sonucunda saldırılarda kullanılan zombi bilgisayarlarda çoğunlukla Windows ve IE versiyonlarının kullanıldığını saptamış ve vatandaşlarına IE dışında başka bir internet tarayıcısını kullanmalarını tavsiye ediyor.

Bu tavsiyeyi Almanların ne kadar dinlediği bilinmiyor ancak Fransa’nın yetkili kurumlarından da benzer bir tavsiye bildirisi geldi.

Yapılan açıklamalarda oluşan ortak kanı; Internet Explorer’ın tüm versiyonlarında ciddi güvenlik açıkları var ve bu açıklardan yararlanan korsanların normal bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarına yerleştirdikleri zararlı yazılımlar yardımıyla istedikleri adreslere yoğun saldırılar düzenlemesi mümkün oluyor.

Almanya ve Fransa’nın farklı internet tarayıcılarını tavsiye etmesi Microsoft’u da harekete geçirmiş olacak ki şirket yayınladığı açıklamada sözü edilen açığın sadece Internet Explorer 6 ile sınırlı olduğunu duyurarak kullanıcıları IE 8′e yükseltme yapmalarını tavsiye ediyor.

Microsoft, IE 6′nın yoğun olarak kullanıldığı yıllarda kullanıcıların trojan saldırılarından şikayetlerini fazla dikkate almayarak geniş çaplı bir güncellemeyi yıllarca ötelemişti. 2001 yılında piyasaya çıkan IE 6‘nın ardından 5 yıl kulağının üzerine yatan Microsoft, 2006 yılında Firefox pazar payını büyütmeye başladığında IE 7‘yi piyasaya çıkarttı. 2003′ten 2009′a kadar çeşitli Windows versiyonlarında öntanımlı internet tarayıcısı olarak gelen IE 6, güvenlik sorunlarının yanısıra web standartlarına uymaması açısından da web tasarımcılarının çok başını ağrıttı.

Windows XP’lerde öntanımlı geldiği için halen geniş bir kitlenin kullandığı IE 6′dan sadece kullanıcılar rahatsız olmuyor. Aynı şekilde Microsoft da eski yazılımı IE 6′nın piyasadan kalkması için çeşitli yollar deniyor. Microsoft, IE 8′e yükseltme yapan her kullanıcı için yardım kampanyalarına bağış yapıyor. İnternetin yükseliş dönemlerinde dünyanın başına bela olan IE 6′dan ne zaman tam anlamıyla kurtulabiliriz bilemiyoruz ancak oluşturduğu zarardan artık herkesin farkında olduğunu biliyoruz.

TOP

Kıbrıs web Tasarım