Google Buzz Artık Aramızda!

google-buzzGoogle bugün akşam saatlerinde duyumları dün sosyal medyaya ulaşmış olan, bizim de “Google Gerçekten Twitter’a Rakip Mi Getiriyor?” diyerek paylaştığımız ürününü tanıttı. Google Buzz adı verilen ürün Google’ın sosyal medyada attığı büyük bir adım olarak nitelendirilebilir.

Gmail’e entegre çalışan ancak bunun yanında neredeyse tüm Google ürünleriyle de etkileşimi olan Google Buzz, şirketin sosyal ağ boyutunda şeytanın bacağını kırıp, Facebook ve Twitter gibi önemli rakiplerinden pay almasını sağlayabilir.

FriendFeed’e fazlasıyla benzer bir yapı kuran ama içerikleri Gmail gelen kutunuza da basabilen servis çok kısa süre içinde alışılmış kullanım tarzı sebebiyle kendisine pazarda güçlü bir yer yaratabilir. Diğer taraftan FriendFeed tarzı yorumlu ve beğenmeli (like) yapısı sebebiyle de özellikle Türk internet kullanıcıları tarafından hızlıca adapte olunup, yoğun şekilde kullanılacağını düşünüyorum.

landing_previewGoogle Buzz’ın Twitter, Flickr, Google Reader, Blogger, Google Maps, YouTube gibi popüler servislerle entegre olması da tüm bu yayılım potansiyelinin yanında, büyük bir artı değer olarak elbette kendisini gösteriyor.

Sosyal ağların ve sosyal paylaşım platformlarının en önemli sorunu kullanıcı tabanını oluşturmaktır. Ancak Google’ın Gmail ile comScore raporuna göre ayda 176 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor olması bu konudaki stresi büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Twitter’ın yıllar içinde yakaladığı kullanıcı yoğunluğu Google Buzz’ın Gmail kontaklarınızı otomatik olarak bağlantılara eklemesinden dolayı da yine kolaylıkla aşılabilecektir.

Bu yoğun kullanıcı potansiyeli ve elbette bununla birlikte gelecek olan paylaşım çılgınlığı Google’ın yıllar boyu vizyonunda duran “dünyanın tüm bilgisine sahip olmak” mottosuyla da fazlasıyla örtüşüyor. Google Buzz ile bu hedefine biraz daha yaklaşan Google, sosyal medya tarafında önemli bir güce kavuşacak. Ama bu önemli güç herkese açık olacak bilgiler söz konusu olduğunda kullanıcılar tarafında sıkıntıları beraberinde getirecektir. Bu sebeple Google Buzz kapsamında sadece herkese açık paylaşımlar değil, isteğe bağlı olarak özel paylaşımlar yapmaya da olanak tanınmış. Yani, isteyen kullanıcılar paylaşımlarını dışarıya ve dolayısıyla Google aramalarına kapalı olarak gerçekleştirebilirler.

keepupwithfriends-large

Son dönemlerde fırsatlarını sesimiz kısılırcasına bağırdığımız ama ülkemizde henüz yeterince hareketlenmiş bir girişimci kitlesi göremediğimiz mobil ve lokasyon tarafında da Google Buzz hazır ve nazır olarak modellenmiş. Çok güçlü bir lokasyon altyapısına sahip servis, Google’ın artık sadece ne yaptığınızla değil, nerede yaptığınızla da ilgilendiğinin çok açık bir kanıtı olarak değerlendirilebilir. Tüm ürünlerinde entegrasyonu ön planda tutan Google, zaten özellikle mobil cihazlar için artık arama bile yaparken lokasyon bilginize talip olduğunu gösteriyordu. Google Buzz ile bu talep çok daha belirgin bir hal almış ve geleceğin, mobil ve lokasyonun vazgeçilmez olduğu bir internet dünyası getireceğinin ipuçları verilmiş.

Şu an için sadece Android tabanlı cihazlar ve iPhone için geliştirilen bir web uygulaması da bulunan Google Buzz, istediğiniz yerden güncelleme yapmanızı sağlarken, yer bilginizle etiketlenmiş içerikler paylaşmanıza da olanak tanıyor. Arayüzlerin klasik Google iPhone arayüzü mükemmelliğinde olduğunu da söylemeden geçmiş olmayayım.

Eğer Google Buzz’ı Andorid ya da iPhone mobil cihazınızda denemek isterseniz, tek yapmanız gereken buzz.google.com adresine gitmeniz. Oradan uygulamayı cihazınıza bir kısayol ile yükleyebilirsiniz.

Google Buzz ile ilgili aslında yazılabilecek daha birçok detay var. Ancak ana hatlarıyla önemli olduğunu düşündüğüm ve benim dikkatimi çeken noktalar bunlar oldu. Eğer servisi kendiniz denemek ve burada paylaşmadığım detayları da tecrübe etmek isterseniz www.google.com/buzz adresini ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca aşağıdaki video da Google Buzz ile ilgili merak ettiğiniz herşeyin cevabını veriyor olacak.

Son olarak Google Buzz’ı nasıl kullanmaya başlayabileceğinizi de söyleyeyim. Servisin linkini Gmail arayüzünde “Gelen Kutusu” (Inbox) sekmesinin hemen altında görebilirsiniz. Eğer henüz göremiyorsanız panik yapmayın çünkü Google sırayla tüm kullanıcılar için bu hafta içinde Buzz’ı aktif hale getiriyor olacak. Kısacası, bugün göremiyorsanız sıra henüz size gelmemiş demektir.

Tags: googlebirbuzzolarakilesosyalönemlitümçokkullanıcıgoogle’ıniçingmailmobilancakamaiçindeaçıkolduğunuiphone
TOP

Kıbrıs web Tasarım