İnternet'te Gizlilik Tehlikede Mi?

please-rob-me-logoLokasyon bazlı servislerin popülerlerinden Foursquare‘i sizinle daha önce paylaşmıştık. Foursquare’in dışında neredeyse aynı işi yapan Loopt ve Gowalla‘yı da bu konuda öncülerden sayabiliriz.

Lokasyon bazlı servislerin daha çok kullanılmaya başlanmasıyla birlikte gizlilik ve güvenlik konuları daha önplana çıkmaya başladı. Gizlilik konusunda Facebook ciddi endişeler uyandıran başka bir mecraydı. Ancak kimlik bilgilerinin paylaşılması o anda başınıza bir bela gelmesine değil, daha geniş bir zaman diliminde sıkıntı yaşamanıza sebep olduğundan biraz daha rahat bakılıyor diyebiliriz.

Lokasyon bazlı servislerde ise bu durum çok daha acil. Her an nerede olduğunuz bilgisi limitsizce internette dolaşıyor ve isteyen herkes ulaşabiliyor. Bu konu ile ilgili yararlı bir makaleye “Comparitech.com“  isimli siteden ulaşabilirsiniz. Sitenin içeriği çok basit, Twitter’da evinin dışında başka bir yerde “checkin” yapan kullanıcıları canlı olarak listeliyor. Şimdilik sadece Foursquare’in checkin’lerini hedefleyen site ileride diğer servisleri de hedefler mi bilemiyoruz. Ancak eğer böyle önemli bir konuya dikkat çekmek amacıyla değil de gerçekten hırsızlık için bu web sayfası yapılsaydı, hırsızlar için bulunmaz bir servis olacağına emin olabilirsiniz. Smile

foursquare_logo_boy-300x122Please Rob Me’nin çıkışına karşı Foursquare’in cevabı ise gecikmedi. Servisin resmi blogundan yaptığı açıklamada kullanıcıların Foursquare checkin’lerini Twitter veya Facebook’ta paylaşmanın kendi seçenekleri olduğuna dikkat çekilmiş ve Foursquare içinde yapılan paylaşımların sadece kullanıcının site üyesi arkadaşları tarafından görülebildiği dile getirilmiş.

Kısacası servis gizlilik konusunda endişesi bulunan kullanıcıların Foursquare, Twitter ve Facebook profillerini dış gözlerden gizleyebileceklerini söyleyerek, olayı kullanıcının tercihine bırakıyor.

Foursquare ekibinin de örnek verdiği gibi aslında Twitter’da basit bir arama yaparak dışarıda olan kullanıcıları tespit etmek mümkün. Mesela “gidiyorum” aramasıyla dışarıya çıkan kullanıcılar tespit edilebilir.

İnternet kullanımının artması ve kullanıcıların sanal ortamdaki yansımalarının zenginleşmesiyle birlikte güvenlik ve gizlilik her zaman tartışılmaya devam edilecek. Bu konuda ne kadar iyi çalışmalar yapılırsa yapılsın iş kullanıcı bilinçlenmesinde bitiyor. Sonuçta, hırsızlar veya kişisel bilgilerinizi ele geçirmek isteyen kişiler internet dışında da bu bilgilere ulaşmak için yöntemler geliştirebilir.

Kredi kartı bilginizi yoldan geçen birine söylemediğiniz gibi internetten de haykırmazsınız. Aynı şekilde evde olmadığınız anı anlamak için de birilerinin foursquare hesabınızı takip etmesi gerekmiyor. Kapınızı çalar, açmazsanız evde yoksunuzdur. Laughing

Tags: birdahafoursquaregizlilikiçindikkatinternetisteyenbazlıtwitterlokasyonçoksitekullanıcılarındışındafoursquare’inrobancakzamanise
TOP

Kıbrıs web Tasarım