Google SideWiki geldi!

sidewiki-logoGoogle'dan Internet'in yüzünü değiştirecek yeni bir proje geldi!

Gerçi ben bu makaleyi yazarken Google Webmaster üzerinden de Side Wiki' nin yayınlandığını gördüm. Buradan kendi  sitenizin içeriği ile ilgili notlar yazabilir ve böylece doğru ve hedef ziyaretçileri sitenize çekmiş olursunuz.

Web üzerinde ise, Google Toolbar'a eklenen bu özellik ile herhangi bir Internet sayfası hakkında yorum yapmak ve yapılan yorumları okumak mümkün olacak. Yeni eklentinin adı Sidewik. Google'ın konu hakkındaki açıklaması şöyle: "Meşhur bir doktordan, alanında uzman birine herkes bir Internet sayfası hakkındaki düşüncelerini kolayca paylaşabilseydi nasıl olurdu? Aynı şeyleri okuyanlara nasıl notlar bırakırdınız? Şimdi bunu yapabilirsiniz."Bir haberde bir devlet bakanının açıklamasını okudunuz ve bunu seçip yorum girdiniz. O sözün geçtiği her sayfadan sizin yorumunuz görülebilecek. Ayrıca yorumlar son girilen tepede yer alacak şekilde düzenlenmiyor.

Google "boş yorumları" nasıl algılayacak?

google-sidewiki

En yararlı ve kaliteli yorumlar en üstte görünecek şekilde otomatik olarak düzenleniyor. Burada yorum kalitesini belirleyen unsur ne kadar profesyonel ve teknik, objektif bir bilgi sunduğu oluyor. Projenin adından da anlaşılabileceği gibi bu bütün Internete yayılmış bir Wikipedia ya da Ekşi Sözlük projesi. Kullanıcıların okuduklarını beğenip beğenmediklerinden ziyade, konu hakkında bilgilerini paylaşmaları amacını taşıyor. Kitap üzerinde alınan yararlı notlar gibi işlemesi isteniyor. Sorun şu ki elenmesi gereken inanılmaz miktarda gereksiz yorum olacaktır. Google' ın algoritmasının yararlı yorumlarla, boş konuşmayı nasıl ayırt edeceğini kullanımı yaygınlaştıktan sonra inceleyip görmek gerekiyor.

Google SideWiki'ye buradan ulaşabilirsiniz: www.google.com/sidewiki

Tags: googlebirnasılyorumyararlıinternetnotlarınkonuhakkındakihakkındaüzerindesayfasıgibibunuboşyorumlarşekildesidewikigeldi
TOP

Kıbrıs web Tasarım