iPad İlk Gününde 300 Binden Fazla Sattı!

ipad-appInternet alemi 3 gündür iPad ile yatıp kalkıyor. Hangi internet sitesine girerseniz en az bir tane iPad haberi görmeniz mümkün. Apple’ın yeni ürünü iPad satışa çıktığı günden beri büyük ilgi gördü. Apple dün yaptığı açıklamayla A.B.D.’de Cumartesi günü satışa çıkan iPad’in ön siparişlerle birlikte ilk gününde 300 bin adet sattığını duyurdu. Apple ayrıca App Store’dan 1 milyon uygulamanın indirildiğini ve iBookStore’dan da 250 bin e-kitabın indirildiğini açıkladı.

Amerika’lı bazı analistlere göre ilk gününde 700 bin satacağı öngörülen iPad, 300 bin satışla aslında Apple’ın en büyük ilk gün satışlarından birini gerçekleştirdi. İlk iPhone satışa çıktığında 270 bin satmış ve ancak 74 gün sonunda 1 milyona ulaşmıştı. iPad’in 3G versiyonunun çıkmasıyla birlikte 1 milyona daha kısa sürede çıkacağı tahmin ediliyor.

iPad’in satışa çıkmasıyla birlikte tekrar hareketlenen bir diğer alan olan App Store’da, Mobclix‘in paylaştığı rakamlara göre 3122 iPad uygulaması bulunuyor. Bu uygulamaların 599 tanesi yani %20’si ücretsiz olarak sunuluyor. Beklenildiği gibi bu 3122 uygulamanın 942 tanesi oyun kategorisinde yer alıyor. Mobclix, ücretli uygulamaların ortalama fiyatının 4.99$ olduğunu hesaplamış. Distimo‘nun geçtiğimiz ay açıkladığı rakamlara göre en popüler ücretli iPhone uygulamalarının ortalama fiyatı 3$ civarında, en popüler uygulamaların dışında App Store’daki 150 bin uygulamayı değerlendirmeye kattığımızda bu rakamın daha aşağılara düşeceğini tahmin etmek zor değil.

Apple’ın yeni oyuncağına dair haberler bir süre daha blogları meşgul edecek gibi görünüyor.

Tags: ipadbinilksatışaapple’ınbiripad’inappgünündebirliktegöreuygulamaların300dahatanesiücretlibüyükgünappleortalama
TOP

Kıbrıs web Tasarım