Zynga’nın Değeri 4 Milyar Dolara Ulaştı

zyngaFacebook’ta sanal çiftçilik oyunu Farmville ile inanılmaz bir çıkış yakalayan ve Rus DST grubundan180 Milyon dolar yatırım alan Zynga için biçilen değer tam 4 Milyar dolar oldu.

Bir ara ülkemizde yasaklılar kervanına katılan Zynga, sadece Farmville’de 80 milyon oyuncuya sahip. Facebook’un popüler oyunlarından Mafia Wars ve FishVille gibi oyunlara da sahip şirketin değeri 2009 Aralık ayında NY Times analistleri tarafından 1-3 milyar dolar olarak tahmin ediliyordu. Tabi 3 milyar dolar o gün için biraz iyimser bir tahmindi.

Bugün ise şirketin tahmin edilen değeri hisse başına 12.87 dolardan toplam 4 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Yeni bir yatırım daha alması beklenen Zynga’nın şu anda almış olduğu toplam yatırım miktarının 219 milyon dolar olduğunu hatırlatmak, bu rakamı hazmetmek için sanırım faydalı olur.

Çok büyük bir değere ulaşan Zynga’nın, oyunlarını paraya çevirmek için kullandığı yöntem ise sponsor içerikli ürünler ve oyun içi bazı ekstra ürünler satmak. Mobil uygulama tarafına da ciddi bir giriş yapması beklenen şirket, halen Facebook’un en büyük uygulama üreticisi konumunda. Farmville ise en popüler Facebook uygulaması ünvanını taşımaya devam ediyor.

Gerçekten öngörülmesi kolay olmayan bir başarıya imza atan Zynga‘nın şu anda günlük aktif kullanıcı sayısı 70 milyon. Yeni yatırım sonrası değerini düşünmek bile zor geliyor.
Tags: birdolarmilyarmilyonyatırımiçindeğeriisezynga’nınfacebook’unzyngapopülerolarakbüyüksahiptahminfarmvilleşuandauygulama
TOP

Kıbrıs web Tasarım