Grupanya’ya Yatırım Geldi – Rekabet Kızışıyor!

grupanya-300x85Groupon modeli dünyada ses getirmeye devam ederken Türkiye’de de sektörün beklenen oyuncuları birer birer yerlerini almaya başladılar. Günlük olarak özellikle restaurant, spa, güzellik merkezi, sinema gibi yerlerde fırsat indirimler sunulan bu servislerden hali hazırda yayında olanlar Kipru, SehirFirsati ve FirsatKuponu. Adını belki de en çok duyduğumuz ancak henüz yayına girmemiş olan ise etohum’un da 2010 yılı için seçilen girişimlerinden olan Grupanya.

Bugün aldığımız bir habere göre birkaç gün içinde yayına girecek olan Grupanya’ya, Cem Sertoğlu ve Pronet‘in kurucusu Alp Saul tarafından bir yatırım gerçekleşmiş.

Bir süredir yatırım arayışı olduğunu bildiğim ve çeşitli platformlarda yatırımcılara sunumlar gerçekleştiren Grupanya’nın aldığı yatırım miktarı konusunda kesin bir bilgimiz olmadığı için şu aşamada detaya girmek istemiyoruz.

Rekabet Kızışıyor!

Pazarda arkası sağlam olarak kabul edebileceğimiz CityDeal’ın Türkiye ayağı olan SehirFirsati‘nın yanına şu günlerde yine bir Almanya merkezli şirket olan DailyDeal katılıyor olacak. Markafoni’nin de yatırımcıları arasında olan Klaus Hommels ve Oliver Jung’un yatırımcısı olduğu DailyDeal bu ilişkinin de etkisiyle Türkiye pazarına Markafoni’nin kurucularının ortaklığında ve Grupfoni ismiyle giriyor olacak.

MyNet’in kurucusu Emre Kurttepeli’nin de yatırımcıları arasında olduğunu öğrendiğimiz Grupfoni’nin CEO’su ve ortaklarından biri ise e-ticaret pazarının tecrübeli isimlerinden Burak Hatipoğlu. 10 gün içinde açılacağı söylenen Grupfoni şu anda 5-6 kişilik bir ekiple çalışıyor ve kısa sürede 20-30 şehirde hizmet vermeyi hedefliyor.

Sermaye Rekabette Avantaj Sağlıyor

Sermayenin çok önemli olduğu ve aslında Groupon’un Amerikan pazarındaki başarısının ana kriterlerinden birisi olarak kabul edebileceğimiz kapital gücü, bu durumda şu an için Türkiye pazarında CityDeal ve gelecek olan DailyDeal’ın ardından Grupanya’nın da alınan yatırım ile rekabet eşitliğini sağlamış oldu.

Yayına girmesi an meselesi olduğunu duyduğum Grupanya’nın ardından Grupfoni de fazla beklemeden açılışını yapacaktır. Hepsinin ötesinde halen büyük gruplara ait olmayan ama pazara girmeyi planladıklarını bildiğim kişiler de bulunuyor. Türkiye pazarı bu kadar indirimli fırsat servisiyle ne yapar bilemiyorum ama bu servislerdeki fırsatları kolay takip etmeyi sağlayacak girişimlere de ihtiyaç olacağı kesin. Wink

Tags: olanbiryatırımşutürkiyeolarakiçinyayınagrupfonirekabetolduğunugrupanya’nınbildiğimkabulkurucusuedebileceğimizfırsatamaisedailydeal
TOP

Kıbrıs web Tasarım