D8: Zuckerberg ile Facebook, Gizlilik, Rakipler ve Aptallık Üzerine

mzd8_01All Things Digital‘in D8 konferansı devam ediyor. Dün sizlere Steve Jobs’ın Flash’tan rakiplerine, kayıp iPhone skandalından, iAd ve iPad’e kadar konferansta değindiği önemli konuları aktarmıştık. Bugün sıra Facebook’un 26 yaşındaki tartışılan CEO’su Mark Zuckerberg’e geldi.

Dün Steve Jobs sahnede ne kadar rahat göründüyse, Zuckerberg de bir o kadar zor anlar yaşıyordu. Bunun sebebi ise söyleşinin ağırlıklı olarak Facebook ve gizlilik konusunda odaklanması oldu. Zuckerberg oldukça ilginç açıklamalar yaptı ama zor sorular karşısında o kadar çok ter döktü ki, sonunda üzerinden asla çıkarmadığı kapüşonlu ceketine veda etmek zorunda kaldı…

mzd8_03

Facebook ve Gizlilik

Zuckerberg’in sahnedeki en büyük sıkıntısı Kara Swisher ve Walt Mossberg’in ısrarla Facebook ve gizlilik konusunda ağzından laf almak için sorduğu sorular oldu. Zuckerberg’in bu sorular karşında zorlandığı yüzünden okuyordu ama yine de usta bir politikacı edasıyla sorulara kendi vermek istediği yanıtları vermeyi başardı.

Zuckerberg öncelikle Facebook’un kimsenin gizlilik seçeneklerini değiştirmediğini sadece kendileri açısından doğru olan seçenekleri önerdiklerini açıkladı. “Bizim tüm bilgilerin açık olmasını sağlamaya çalıştığımıza dair bir yanlış inanış var ve bu yanlış” diyen Zuckerberg asıl inandıklarının birbirini tanıyan insanların buluşabilmesini sağlayacak bilgilerin gizli olmaması gerektiği olduğunu söyledi.

Zuckerberg ayrıca Facebook kullanıcılarının %50’sinin var sayılan gizlilik seçeneklerini değiştirdiğini de söyledi. Böylece kullanıcıya gizlilik ayarları konusunun kullanıcıların önemli bir kısmı tarafından anlaşıldığı ve isteyenlerin değiştirebileceklerini ifade etmiş oldu. Fakat geri kalan 250 milyon kişi için ayrıca bir yorum yapmadı…

“Rakibimiz daha önce duymadığımız biri”

Konu gizlilikten uzaklaştıkça üzerindeki baskının azalmasıyla rahatladığı gözlenen Zuckerberg arada espriler de yaptı: “Şirketin CEO’su olarak yapmaya çalıştığım şeylerden biri diğer şirketlerin yaptığı hataları yapmamak… Ben farklı hatalar yapıyorum“.

Facebook’un rakipleri hakkındaki sorular üzerine ise Zuckerberg şunları söyledi: “Dünya artık o kadar hızlı değişiyor ki, bizim en büyük rakibimiz daha önce duymadığımız biri. Bu yüzden tek yapmamız gereken yaptığımız şeye odaklanmak ve bunu iyi bir şekilde yapmak“.

mzd8_02“Şirketin başarılı olduğunu düşünmüyoruz”

500 milyona ulaşan kullanıcı sayısı ve milyarlarca dolarlık bir şirketi kime gösterseniz başarılı olduğunu söyleyecektir ama Zuckerberg aynı görüşte değil: “Bence hedeflerimiz aslında pek değişmedi. Şirketin başarılı olduğunu düşünmüyoruz. İnsanların kullandığı bir servisimiz olduğunu biliyoruz, ama gerçekten inanıyorum ki hala sonuçtan çok başlangıca yakınız“.

“Çok fazla aptalca şey yaptım”

Eğer kaçırdıysanız yakın zamanda Zuckerberg’in 19 yaşındayken bir okul arkadaşı ile internet üzerinde yaptığı bir sohbet gündeme bomba gibi düştü. Harvard’da 4000 kişinin e-posta adresleri, fotoğrafları ve adreslerinin elinde olduğunu ve niye kendisine güvendiklerini anlamadığını biraz da kaba bir şekilde ifade etmişti.

Kara, bunu da hatırlatarak kendisine yöneltilen tepkiler hakkında ne düşündüğünü sordu. Zuckerberg ise açık konuştu: “Üniversitedeyken pek çok aptalca şey yaptım. İnsanların beni suçladığı şeylerin bazıları doğru, bazıları ise değil. Anında mesajlaşma servisindeki şeyler şakaydı. Facebook’u 19 yaşımdayken inşa etmeye başladım ve yolda çok fazla şey değişti.

Zuckerberg için hayatının en kolay söyleşisi olmadığı bir gerçek. Hatta söyleşinin bir yerinde o kadar çok terledi ki, “asla çıkartmam” dediği kapüşonlu ceketini bile çıkarmaya razı oldu.

Tags: birzuckerberggizlilikolduğunukadarfacebookçokamaisesorularolduzuckerberg’insöyledifacebook’unbaşarılıinsanlarınşeyiçinkonusundafazla
TOP

Kıbrıs web Tasarım