Yakında Facebook Nerede Olduğunuzu Bilecek!

facebook_lokasyonFacebook‘un 26 yaşındaki patronu Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde Londra’ydı. Developer Garage için şirketinin merkezi Kaliforniya’dan kalkıp Avrupa’ya gelen Zuckerberg İngiltere’de geliştiricilerin yanı sıra iddialara göre, aralarında İngiltere Başbakanı David Cameron’ın da bulunduğu pek çok politikacıyla da görüştü.

Fakat Zuckerberg’in Avrupa çıkartmasında asıl konuşulan politikacılarla yaptığı buluşmalar değil, Facebook ve lokasyon bazlı uygulaması ile ilgili açıklaması oldu.

Zuckerberg bir süredir Facebook’a lokasyon bazlı uygulamalarını entegre etmek için çalışmakta olduklarının altını çizerken şunları söyledi: “Uygulamamızın tasarımını yakında tamamlıyoruz ve yakında sunabilmeyi umuyoruz“.

Şu anda Foursquare ve Gowalla gibi servisler, zaten kullanıcıların Facebook üzerinden bulundukları yerleri arkadaşları ile paylaşmalarına imkan tanıyor. Fakat Facebook’un bu konuya yaklaşımının biraz daha basit olacağı söyleniyor. İddialara göre Facebook’ta lokasyon bilgisi girmek için bir durum güncellemesi göndermek yeterli olacak ve Facebook bu güncellemenin içerisindeki lokasyon bilgisini tanımlayarak işleyebilecek.

Facebook’un daha önce radyo frekansı ile tanımlama (RFID) teknolojisi üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyordu. Nisan ayındaki Facebook geliştiricileri etkinliğinde de kullanılan Facebook RFID etiketi, katılımcılara gösterilmişti.

Büyük ihtimalle şu an için Twitter’ın lokasyon özelliğine benzer bir şekilde yola çıkacak olan Facebook, kullanıcıların tepkilerini ölçüp bu konudaki yeni adımlarını atmaya devam edecek. Konuyla ilgili bir de rehber hazırladığımız, Facebook gizliliği hakkındaki tartışmalar nedeniyle sosyal ağ sitesinin lokasyon ile ilgili adımlarını temkinli atması bekleniyor.

Tags: facebooklokasyoniçinilebirilgilizuckerbergyakındafakatadımlarınıgöreiddialararfiddahaşubazlıyaptığıkullanıcılarınfacebook’unradyo
TOP

Kıbrıs web Tasarım