Time 2010 Yılının Kişisini Seçti: Mark Zuckerberg

Mark-Zuckerbeg-Time-225x300Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bir çok aday arasından sıyrılarak Time Dergisi tarafından yılın kişisi seçildi. Bu seviyeye ulaşan 2. en genç kişi olan 26 yaşındaki Zuckerberg aynı zamanda en genç dolar milyarderlerinden biri.

Time’ın dünyada en çok etki bırakan isim olarak değerlendirdiği ve farklı alanlardan kişilere yer verdiği yılın kişisi seçiminde Zuckerberg, sadece bir teknoloji mimarı olarak görülmüyor. Time editörü Richard Stengel’a göre Zuckerberg dünyayı değiştiren sosyal bir teknoloji mühendisi.

Bugüne kadar 836 milyon dolar yatırım alan ve bunun 60 milyon dolarını çeşitli girişimleri satın almaya ayıran Facebook’a 30-40 milyar dolar arasında fiyat biçiliyor. 2011 hedefi 1 milyar kişi olan sosyal ağın, 2010 yılı kullanıcı sayısı 600 milyona ulaşmak üzere. Mark Zuckerberg’ın dünya da bıraktığı etki interneti sararken, Sosyal Ağ filmiyle Facebook’un kuruluş hikayesi sinemaya taşınmıştı.

Time’ın sıralamasında diğer adaylara baktığımızda aralarında Wikileaks’ın kurucusu Julian Assange’i ve Recep Tayyip Erdoğan‘ı görüyoruz.

2004 yılında Dustin Moskovitz, Chris Hughes ve Eduardo Savarin ile Facebook’un tohumlarını atan ve bugün kendine has bir ofisi bulunmayan Zuckerberg’in Time röportajını aşağıda seyredebilirsiniz. Videolar bölümünde ise 1 dakikada Facebook ve Facebook’un ofis hayatını anlatan videolara da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Facebook’un ofis fotoğraflarına Zuckerberg’in kapak çekimi ve aile albümünden fotoğraflara da göz atabilirsiniz.

Tags: zuckerbergfacebook’unbirtimesosyalmarkdolartime’ınolangençkişietkiteknolojizuckerberg’inofismilyongözolarakmilyarkişisi
TOP

Kıbrıs web Tasarım