Facebook 1.5 Milyar Dolar Yatırımla Halka Arz Planını Açıkladı

Yıl başında 500 milyon dolar yatırım alan Facebook, resmi bir açıklama yaparak Goldman Sachs’tan 1 milyar dolar daha yatırım aldığını açıkladı. Söz konusu basın açıklaması Facebook’un halka arzı için de 2012 Nisan ayını hedef gösteriyor.

Goldman Sachs ile yaptığı anlaşmayı kendi tercihi doğrultusunda 1 milyar düzeyinde tuttuğunu açıklayan Facebook, Ocak ayındaki yatırımla 1.5 milyar dolarlık bir yatırımı resmiyete kavuşturmuş oldu.

Yatırımı kabul etmesinin nedenini, elindeki nakit stoğunu güçlü tutmayı amaçladığı için olduğunu söyleyen Facebook’un bu parayla ne yapacağı tam olarak bilinmese de operasyonlarını genişletmek amacıyla kullanacağı kabul gören bir fikir. Google gibi yeni merkez binası için yüksek paraları gözden çıkaran sosyal ağ devinin aldığı yatırımın bir kısmını bu alanda değerlendirmesi de olası bir durum.

Mobil alanda henüz yapmış olduğu anlaşma ile akıllı telefonlar dışındaki telefonlara da erişmeyi amaçlayan Facebook’un, bu yıl mobil alana daha fazla para harcayacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Facebook telefonu hakkındaki iddialar da bu fikri desteklemek için yeterli olacaktır.

Facebook’un Finansal İşlerden Sorumlu Yöneticisi David Ebersman’ın açıklamalarına yer verilen bültende, şirketin halka arzı konusundaki merakımıza da cevap veriliyor. Ebersman halka arz için 2012 Nisan ayını gösterirken, Goldman Sachs yatırımından önce de 2011′de 500 yatırımcı barajını aşmayı düşündüklerini aktarıyor. Yani her şey Facebook’un istediği şekilde ilerliyor.

Toplam yatırımını 2.34 milyar dolara yükselten Facebook’un değerinin, bu yatırımlarla 50 milyar dolar olduğu ifade edilse de 2. el hisse pazarında bu değer 70 milyar dolara kadar çıkıyor.

Görsel kaynak: SocialKonnekt

Tags: milyarfacebook’uniçinbirfacebookdolarhalkagoldmannisanarzıayını2012kabulmobilolduğualandailedolarasachsyatırımı
TOP

Kıbrıs web Tasarım