İnternet Çağının Adam Olacak Çocukları [23 Nisan Özel Röportajı]

23-nisan-ataturk-bayrak-225x150Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan, her sene büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Herkes bir günlüğüne de olsa koltukları çocuklara bırakıyor.

Ben de bugün Türkiye’den ve Amerika’dan sektörün önemli isimleri yerine çocuklarıyla röportaj yapmaya karar verdim. Laughing Okul zamanı olduğu için söyleşilerimi kısa tutmaya çalıştım.

Bakalım bizim küçükler internetten ne anlıyorlar, interneti nasıl kullanıyorlar?

LaraSofia-225x168İlk konuklarım Lara ve Sofia Karadoğan.

Reyhan: Merhaba Laracığım ve Sofiacığım, biraz kendinizden bahseder misiniz lütfen?

Merhaba, Ben Lara, ben de Sofia. 11 yaşındayız. Bale yapmayı ve resim yapmayı çok seviyoruz. Amerika’da Menlo Park’ta yaşıyoruz.

Reyhan: İnternet ile aranızın çok iyi olduğunu duydum. Peki internet sizin için neyi ifade ediyor?

Lara ve Sofia Karadoğan: İnternet, uzakta olan ailemizle bağlı kalmanın bir yolu ve bir tür eğlence bizim için.

Reyhan: İnterneti hangi amaçla kullanıyorsun. En çok hangi siteleri ziyaret ediyorsunuz?

Lara ve Sofia Karadoğan: Türkiye’de olan ailemizle Skype’tan video görüşmesi yapıyoruz. Okula gitmeden önce hava durumuna bakıyoruz. Club Penguin oynuyoruz ve emaillerimize bakıyoruz. Google ve Wikipedia’yı okul ödevlerimiz için kullanıyoruz. iPad ve iPhone’da oyunlar oynuyoruz. Bazen de Netflix’ten film seyrediyoruz.

Ada-225x282Sırada Türkiye’den Ersan Özer’in oğlu Ada var. Laughing

Reyhan: Adacığım, seni tanıyabilir miyiz öncelikle.

Ada: İsmim Ada Arda Özer. 7 yaşındayım. Koç Özel İlköğretim Okulu’nda 1-C sınıfına gidiyorum.

Reyhan: Okuldan gelince neler yapıyorsun? Bir günün nasıl geçiyor?

Ada: İlk önce ödevimi yapıyorum. Sonra piyanoda bir şey çalacaksam çalıyorum. Sonra da ne yaptığım belli olmuyor. Biraz odamda hikaye yazmaya çalışıyorum. Sonra biraz elektronik alet kullanıyorum. Televizyon, Play Station, PSP, bilgisayar.

Reyhan: Peki Adacığım, internete giriyor musun?

Ada: Giriyorum. Genelde oyun oynuyorum aslında. Bazen annem benden bir şey açmamı istiyor. Köprüde trafik var mı diye bakıyorum. Maillerini açmamı istiyor. Ben de bazen maillerime bakıyorum.

Reyhan: Senin mail adresin var mı? Kim sana mail gönderiyor?

Ada: Gmail adresim var. Babamdan mail geliyor. “Aslanım yeni PSP2 çıktı” diye fotoğraflar gönderiyor. Uyku saatimden sonraki maçların gollerini gönderiyor.

Reyhan: Google’da arama yapıyor musun?

Ada: Bazen ihtiyacım olan şeyleri arıyorum. Ama şu anda ne aradığım aklıma gelmiyor.

Reyhan: Duyduğuma göre, Wikipedia’yı çok kullanıyormuşsun.

Ada: Evet. Genellikle futbolla ilgili şeyler okuyorum. Futbolcuların eski takımlarını, tam adlarını, kaç gol attıklarını öğreniyorum.

Reyhan: Hangi oyun sitelerine giriyorsun?

Ada: Çok oyun sitesine bakıyorum. Ama hatırladıklarım, Oyunskor, oyunlar1, kraloyun, BBC’de İngilizce için oyunlar var. Oraya da giriyorum.

Reyhan: Youtube’ta neler yapıyorsun?

Ada: Alex’in eski gollerini izliyorum. Barcelona’nın gollerini izliyorum. Güiza’nın kaçırdığı golleri izliyorum. Bir de şarkı dinliyorum. Michael Jackson’ın şarkılarını ve Waka Waka’yı dinliyorum.

Selenay-225x277Şimdiki konuğum tanıdığım en küçük blog yazarı. Laughing

Reyhan: Merhaba Selenay, Kısaca kendinden bahseder misin?

Selenay: 12 yaşındayım, İstek Özel Belde İlköğretim Okulunda 6. sınıfta okuyorum. Yüzme ve bale ilgi alanım. Üniversitede İç Mimarlık okumayı hedefliyorum.

Reyhan: Umarım hedeflerine ulaşırsın Selenaycığım. Blog yazdığını duydum. Ama öncesinde bizimle İnterneti hangi amaçla kullandığını ve en çok hangi siteleri ziyaret ettiğini paylaşır mısın?

Selanay: İnterneti eğlence ve bilgi için kullanıyorum. En çok Stardoll, Wikipedia’yı kullanıyorum.

Reyhan: Peki Selenay, blog yazma fikri nereden geldi? Neler paylaşıyorsun bloğunda?

Selenay: Blog yazma fikri ablamdan geldi. Çünkü ödüller aldı ve çok şey öğrendi. Belki bende ödüller kazanabilirim, insanlara kendimi ve okulumu anlatabilirim, onlardan bir şeyler öğrenebilirim diye yazdım.

Bloğumda okulda yaşadığım ilginç olayları ve okul dışında beni ilgilendiren konular hakkında derslerden vakit buldukça yazmaya çalışıyorum. Ayrıca, düzenli yazmak, beni geliştiriyor, daha çok kelime öğrenebiliyorum ve dilimizi daha güzel kullanmayı öğreniyorum.

Reyhan: Arkadaşların blogunu takip ediyorlar mı?

Selenay: Arkadaşlarım bloğumu takip ediyor ve hatta bir kaç öğretmenimde. Çünkü onlar sınıfta ki olayları bir sitede görünce kendileri olduğunu anlıyorlar ve kendilerine gülüyorlar. Laughing

Ayrıca blog için bol bol fotoğraf çekmeye başladık onları da yayınlamayı düşünüyoruz

Bloggerımızdan sonra da Amerika’da yaşayan diğer miniğimiz Rüya Yaman var. Rüya 6.5 yaşında. Bizim için annesi Hale Hanım’la mini bir video söyleşi yaptı.

IMG_9651-200x300Şimdiki konuğum ise Zeynep. Dayısı (Ahmet Kırtok) bir çok iPhone oyununu Zeynep’ten öğreniyormuş. Laughing Bakalım Zeynep bizim için neler önerecek.

Reyhan: Merhaba Zeynepciğim, kısaca kendinden bahseder misin?

Zeynep: Benim adım Zeynep Ekici. 10 yaşındayım. Ataköy 60.Yıl İlköğretim Okulu’nda 4.sınıfta okuyorum. Bale yapmaktan ve gitar çalmaktan hoşlanıyorum.

Reyhan: İnternet senin için neyi ifade ediyor?

Zeynep: İnternet benim için araştırma yapmak ve eğlenmeyi ifade ediyor.

Reyhan: Peki Zeynepciğim, internette neler yapıyorsun?

Zeynep: İnternetten, ödevlerimi yaparken yararlanıyorum. Ayrıca oyunlar1 ve kraloyun gibi oyun sitelerinde oyunlar oynuyorum.

Reyhan: Duyduğuma göre oyunlarla aran çok iyiymiş. Bizim için önerilen neler?

Zeynep: iPhone’daki Bubble free, Angry Birds, FruitNinjaLite, Cut The Rope gibi oyunları oynuyorum. Ayrıca Wii ile tenis, bowling oynuyorum. Hepsi çok eğlenceli, tavsiye ederim:)

sarp-425x640Şimdi sırada Sarp var.

Reyhan: Merhaba Sarpcığım, Kaçıncı sınıfa gidiyorsun biraz kendinden bahseder misin?

Sarp: Ben Sarp Atasever. Eyüboğlu İlköğretim Okulu’nda okuyorum. 2.Sınıf Öğrencisiyim. 9 yasindayim.

Reyhan: İnternet senin için ne ifade ediyor?

Sarp: Benim için bir araştırma kaynağı veya oyun aracı. Bir ulaşım aracı mesela internet sayesinde Amerika’daki kuzenlerim ile görüntülü konuşabiliyorum. Onlar ile mailleşiyorum.

Reyhan: İnterneti hangi amaçla kullanıyorsun. En çok hangi siteleri ziyaret ediyorsun?

Sarp: İnterneti sözlük olarak kullanıyorum. Oyun oynamak için kullanıyorum. Derslerimde araştırma yapmak için kullanıyorum. Google, kraloyun.com, Türk Dil Kurumu sitesi, itunes, amazon.com ve gittigidiyor.com’un oyun kategorisine giriyorum.

Reyhan: İnternet dışında teknoloji ile aran nasıl? (iPhone, oyun konsollari vb.) Bizim için oyun önerilerin var mı?

Sarp: En çok kullandığım iPad, sonra Playstation3, en son ise Wii. Henüz iphone’um yok. iPad’de ibasket, playstationda Gran Turismo 5 ve NBA Live .Wii’de ise Wii Mario Kart özellikle yuvarlak direksiyon kumandası ile çok eğlenceli oluyor. Dışarıda olduğum zaman ise psp veya pspgo’mu kullanıyorum. Tabi şarjları dolu ise. Laughing

Deniz

Bugünün son konuğu ise Amerika’dan Deniz.

Reyhan: Merhaba Denizciğim. Biraz kendinden bahseder misin? Neler yapmaktan hoşlanıyorsun?

Deniz: Merhaba Ben Deniz, 13 yaşındayım, 2 hafta sonra 14 olacağım. Laughing Hills View ortaokuluna gidiyorum. Menlo Park’ta yaşıyorum. Bisiklete binmekten, arkadaşlarımla vakit geçirmekten, spor yapmaktan, babama `Merhaba Baba` demekten ve küçük aslanımla vakit geçirmekten hoşlanıyorum. (Alman Shephard cinsi bir köpek, 2,5 yaşında. Pek küçük sayılmaz artık. )

Reyhan: İnterneti hangi amaçla kullanıyorsun. En çok hangi siteleri ziyaret ediyorsun?

Deniz: İnterneti arkadaşlarımla iletişim kurmak, internette sörf yapmak ve oyun oynamak için kullanıyorum. En çok Google, Youtube, Mixedmartialarts.com ve Facebook’a giriyorum, Bütün arkadaşlarım buradalar.

Reyhan: Peki Denizciğim, ne tür teknolojik ürünler kullanıyorsun?

Deniz: iPhone, laptop, ps3 ve xbox kullanıyorum.

Reyhan: Anlaşılan, sen de oyun sever çıktın. Laughing Hangi oyunları oynuyorsun?

Deniz: En çok; Halo, Mortal Kombat, Call of Duty. Eskiden de Warcraft oynuyordum.

Bana vakit ayırdığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum ve güzel yarınlar diliyorum!

Gördüğünüz gibi küçük arkadaşlarımızla internet alışkanlıklarını konuştuk. Hepsi pırıl pırıl ve çok akıllılar. İzlediğim kadarıyla bir çoğu interneti aktif ve bilinçli kullanıyor. Tabii bu konuda ailelerinde rolü çok büyük. Küçük arkadaşlarımızın ailelerine (Barış Karadoğan, Ersan Özer, Gabriela Olaru, Hale Yaman, Gül Banu Kırtok, Aydonat Atasever ve Orkun Bayrakeri) yardımları için teşekkür ederiz.

Herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum!

Tags: reyhançokiçinbiroyuninternetadahangikullanıyoruminternetivarmerhabanelerzeynepdenizilebenbizimsonrasarp
TOP

Kıbrıs web Tasarım