Windows 8′den İlk Görüntüler

w8-ui-225x173Microsoft sonunda Windows 8′in üzerindeki örtüyü kaldırdı ve D9 konferansında Steven Sinofsk aracılığıyla yeni nesil işletim sistemini tanıttı. İlk bakışta Windows 8 ile birlikte; yaklaşık 30 yıllık Windows tarihinin en radikal değişimlerinden birinin başladığını söylemek mümkün. Hızla yaygınlaşan tablet ve benzeri dokunmatik cihazların yeni nesil Windows’un tasarlanmasında etkisi büyük olmuş gibi görünüyor.

Windows 8′in görünüm olarak şu anda piyasadaki en yeni Windows işletim sistemi olan Windows 7′den daha çok, Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone 7′ye benziyor olması da bunun bir kanıtı.

Sinofsky’nin “en erken 2012′de” piyasada olacağını söylediği yeni işletim sistemini için şu anda düşünülen isim Windows 8 ama bu son karar olmayabilir. İsmi ne olursa olsun yeni Windows’un sunacağı kullanımı deneyimi, özellikle var olan mobil cihazlarla henüz yeterince haşır neşir olmamış kullanıcılar için biraz fazla yenilikçi gelebilir. Yukarıda da görebileceğiniz, Microsoft tarafından yayınlanan ilk resmi Windows 8 videosunu izleyince tahmin ediyorum ki siz de aynı görüşü paylaşacaksınız.

Ana ekranında farklı uygulamaların widget’lerinin bulunduğu ve tıklandığı uygulamanın tam ekran olarak açıldığı bir yapıya sahip olan yeni Windows’ta çoklu sayfa modeli kullanılıyor. Böylece yeni yüklenen uygulamalar kullanıcının tercihlerine göre istediği sayfada yerleştirilebiliyor.

w8-ui-2-225x126Fakat hangi uygulamanın nerede yer aldığının önemi çok da büyük değil. Çünkü Windows geliştirme ekibi, sistemde yüklü uygulamaların birbirleri ile uyumlu çalışabilmesine büyük önem vermiş. Videoda da görüldüğü gibi örneğin bir tweet hazırlarken, fotoğraf galerine dönüp, tweet’e ekleyeceğiniz görseli seçtikten sonra yazmaya devam edebiliyorsunuz. Bu Twitter uygulamasının dosya yöneticisi ile birlikte nasıl çalışacağına bir örnek ama örnekleri çeşitlendirmek mümkün.

Microsoft’un üzerinde pek yorum yapmadığı ama videoda göze çarpan önemli bir detay daha var. Windows 8′in ana ekranında yer alan market uygulaması, Microsoft’un yeni uygulamalar için kendi satış kanalı üzerinde durduğunu gösteriyor. Bu anlamda Apple Mac App Store ile öncü olmuştu.

Microsoft, Eylül ayında düzenleyeceği 5 günlük BUILD etkinliğinde geliştiricilere özellikle HTML ve Javascript tabanlı Windows 8 uygulamaları hakkında bilgiler verecek.


{/zj_fbcomment}
Tags: windowsyenibirişletimilemicrosoft8′inbüyükilkmicrosoft’uniçinamaolanvarözelliklesistemivideodaüzerindemobilgibi
TOP

Kıbrıs web Tasarım