Facebook’tan HTML5′e Doğru Yeni Bir Adım

Facebook-HTML5Mark Zuckerberg’in Temmuz ayında sözünü ettiği önemli yenilik HTML5 tabanlı Facebook olmadı ama bu konudaki ipuçları Facebook’un bu konuda sona yaklaştığını gösterir gibi. TechCrunch’ın aldığı bilgiye göre Facebook, HTML5 tabanlı uygulama dükkanı OpenAppMkt.com‘un kurucusu Tech Chia‘yı kadrosuna katmış.

Facebook mobil cihazlarla herkese ulaşmak konusunda en hevesli şirketlerden biri. Yetenek satın alması konusunda da göze batan şirketin Teck Chia’yı kadrosuna dahil etmesi HTML5 tabanlı yeniliklerin habercisi niteliğinde. Bu konuyu sürekli takip eden  MG Siegler, Facebook’un şirket dışı uygulama geliştiricilerden de yardım aldığını paylaşmıştı.

BoltJS Framework’ü ve XHP ve ile daha esnek ve standart bir arayüz sunmaya hazırlanan sosyal ağ devi, pekala HTML5 tabanlı bir arayüzle karşımıza çıkabilir. Diğer yandan Blackberry OS, webOS ve iOS tabanlı Facebook tablet uygulamalarının ortaya çıkmış olması kafaları karıştırıyor.

Bu noktada aklıma gelen Facebook’un HTML5 tabanlı yeni bir uygulama dünyası oluşturabileceği. Bunların hepsi şimdilik varsayım olsa da Steve Jobs’un Flash’a ambargo koyması web dünyasının ve dolayısıyla Facebook’un HTML5′e kayıtsız kalamayacağını garantiliyor.

 


{/zj_fbcomment}
TOP

Kıbrıs web Tasarım