Sosyal Medya Pazarlama ve Doğru Zamanlama

zamanlamaSosyal medya nispeten yeni olmasına rağmen pazarlama açısından son derece etkili bir kanal. Özellikle de maliyet ve performans oranı karşılaştırıldığında sosyal medyanın geleneksel yöntemlere göre önemli avantajları bulunuyor. Her durum için tek pazarlama kanalı olması doğru olmayabilir ama çoğu kez bütün pazarlama faaliyetinin önemli bir öğesi olarak kullanılması mümkün.

Son yıllarda firmaların özelde sosyal medya ve genelde dijital pazarlamaya ayırdıkları bütçeleri arttırmaları tesadüf değil. Voltier Digital‘ın yayınladığı rakamlara göre pazarlama için sosyal medyayı kullanan B2C firmalarının %67'si Facebook, %57'si kurumsal blog ve %42'si ise Twitter sayesinde yeni müşteriler kazandıklarını söylüyorlar.

Firmaların giderek artan bu ilgisi sosyal medya pazarlaması ile ilgili diğer bir konunun da artık giderek daha fazla konuşulmasına neden oluyor: Doğru zamanlama…

Sosyal medya pazarlaması ile ilgilenen Argyle Social tarafından yayınlanan bir araştırma doğru zamanlama konusunda oldukça önemli veriler içeriyor. 250.000 paylaşım ve 5 milyon tıklamayı inceleyen Argyle Social bu paylaşımların ve kullanıcı etkileşimlerinden doğru zamanlama konusunda ipuçları elde etmeyi hedeflemiş.

Var olan durumda hem B2B, hem de B2C firmalarının sosyal medya pazarlama faaliyetleri hafta sonları yaklaşık %75 oranında azalıyor. Hafta içi paylaşımların en yüksek olduğu iki gün ise Pazartesi ve Salı. Gün içindeki saatlere bakıldığında B2B firmalarının ağırlıklı olarak sabah 9 ve 10 arasında aktif oldukları gözlenmiş. B2C firmaları ise sosyal medyayı yoğunlukla saat 11 ve 12 saatleri.

Görünüşe göre sosyal medya pazarlaması ile uğraşanlar gönderilerini kendilerine uygun olan saatlerde gerçekleştiriyorlar. Fakat amaç etkileşim seviyesini arttırmak olduğunda mesajı veren değil, alan kitlenin iletişime uygun olduğu zamanları tercih etmek çok daha mantıklı.

Örneğin B2B firmaları için hafta sonu yerine hafta içi Twitter kanalı ile paylaşımlarda bulunmak daha mantıklı. Çünkü hafta içi B2B firmalarının mesajları, hafta sonuna göre %14 daha fazla etkileşime neden oluyor. B2B firmaları için Facebook kullanımda hafta içi ve hafta sonu arasında çok ciddi bir farklılık gözlenmemiş.

Fakat B2C firmaları için durum oldukça farklı. Twitter kullanımında hafta sonu %8'lik bir etkileşim artışı görülmesine rağmen asıl anlamlı ayrım Facebook kullanımda gözleniyor. Araştırmaya göre B2C firmalarının hafta sonu paylaşımları, hafta içine göre %32 daha fazla etkileşime neden oluyor.

Günlere ve saatlere bakıldığında B2B firmaları için hafta içi Facebook’ta en uygun gün Cuma ve en uygun zaman da mesai saatleri gibi görünüyor. Twitter’da ise mesai saatleri sırasında paylaşımda bulunmak önemli ama günler arasında büyük bir ayrım yok. Sadece Pazartesi ve Salı’nın biraz daha öne çıktığı gözleniyor.

B2C firmaları için Facebook’ta hafta sonu aktif olmak önemli ama gün tercihi daha d aönemli. Araştırmaya göre Pazar günü, Cumartesi’ye göre %30 fazla etkileşim sağlamak mümkün. Tercih edilmesi gereken zamanlama ise akşam saatleri. Twitter’da Pazar günü yine ufak bir ara ile önde ama etkileşim akşam saatlerinde düşüyor. Onun yerine sabah 9 ile akşam 7 arasındaki saatlerde etkileşim daha yüksek.


{/zj_fbcomment}
Tags: haftasosyalgörebirdahamedyaiçinb2cilefirmalarıb2bpazarlamaiseetkileşimiçifirmalarınınsonudoğruönemlifazla
TOP

Kıbrıs web Tasarım