Instagram ile Vine rekabetine rakamlarla bakış [Araştırma]

instagram-vine-arastirma-videoBildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta içinde Instagram, Facebook’un merkez ofisinde düzenlediği basın toplantısında video özelliğini tanıttı. Not düşmekte yarar var, söz konusu yeniliklerin ardından ilk 24 saat içinde Instagram kullanıcılarının yükledikleri video adeti 5 milyon civarında.

Kuşkusuz şirketin bu büyük çaplı güncellemesinin ardından en az Instagram kadar Vine da konuşuldu. Haziran 2012′de yayın hayatına başlayan Vine, Ekim ayında Twitter tarafından satın alınmıştı. Bu satın almanın ardından yalnızca iOS’da bulunsa da Vine önemli bir kullanıcı kitlesi kazandı. Yakın bir süre önce Android cihazlarda da kullanılmaya başlayan Vine, Twitter’a yansıyan rakamlara göre Instagram’ı geride bırakmayı bile başardı.

Hatırlarsanız biz de Instagram’ın bu hamlesinin ardından bir yazı yazmış ve sizlerin sosyal medya ile fotoğraf ve video alışkanlıklarınızı sormuştuk. Şimdi o anketimizden çıkan sonuçları sizlerle paylaşacağız.Yazının sonundaki ankete katılan  255 okurumuzun yanıtlarından ortaya çıkan rakamları paylaşacağız ama önce ankete katılanlarla ilgili bazı demografik bilgilere yer verelim. Ankete katılanları yüzde 4′ü 13 ile 17, yüzde 45′i 18 ile 24, yüzde 43′ü 25 ile 34, yüzde 5′i 35 ile 44, yüzde 1′i 45 ile 54 ve yüzde 2′si de 55 yaşın üzerinde. Ayrıca katılımcıların yüzde 82′si erkek, yüzde 18′i ise kadın.

Instagram’ı farklı kılan yalnızca sahip olduğu ekstra özellikler değil

Anketi paylaştığımız yazıda da belirttiğimiz gibi Instagram’ı Vine’ın bir adım ötesine koyan yeni video özelliği ile beraber sahip olduğu ekstra fonksiyonların (görüntü sabitleyici Cinema teknolojisi, videonun kapak fotoğrafının seçilmesine olanak vermesi, Vine’da 6 saniye dışında video yayınlayamıyorken Instagram’ın minimum 3, maksimum 15 saniyelik videolara izin vermesi…) ötesinde topluluk gücü ve insanların kullanım alışkanlığı.

Instagram’ın ne kadar güçlü bir community yani topluluk etkisine sahip olduğunu anlamak için yazının hemen devamında bulabileceğiniz belgeseli izlemenizi tavsiye ediyoruz. Instagram is isimli belgesel yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Baştan söyleyelim anket katılımcılarının yüzde 80‘i daha önce sosyal medya üzerinde video paylaşımında bulunmuş kişiler. Anketin belki de en çarpıcı sonucu Vine kullanan kitlenin yüzde 50′sinden çoğunun Instagram’ın güncellemesinin ardından sadece Instagram kullanacak olması. Bu arada Vine kullananların oranı şu an için yüzde 60 civarında. Diğer yandan Vine kullanıcılarının yüzde 90′ı Instagram’ın duyurduğu yenilikleri beğenirken, yüzde 10′luk bir kesim ise beğenmemiş.

Katılımcılar; sosyal medyada ne tür videolar paylaşıyorsunuz sorusuna ise yüzde 48′lik bir oranla internet üzerinde beğendikleri herhangi bir videoyu paylaştıklarını söyleyerek cevap verdi. Yüzde 45′lik oranla kendi çektikleri videoları paylaşan kullanıcılar, yüzde 7 ile de arkadaşlarının çektikleri videoları paylaşıyor.

Ayrıca katılımcıların yüzde 41′i Twitter’da fotoğraf paylaşırken hem Twitter’ın kendi servisi hem de Instagram’ı tercih ederken yüzde 18′lik bir kesim ise yalnızca Instagram’ı tercih ediyor. Twitter’ın kendi servisini tek başına tercih edenlerin oranı yüzde 35 seviyesinde.

Yeni Instagram yüzde 88′lik bir oranla geçer not aldı

Instagram’ın tanıtılan yeni özelliklerinin ise bir hayli beğeni topladığını görüyoruz. Instagram’ın yeni özelliklerini beğenenlerin oranı tam olarak yüzde 88.

Ve gelelim anketin en kritik sorularından birine. Instagram’ın hayata geçirdiği değişiklikler sonrasında yalnızca Instagram kullanırım diyenlerin oranı yüzde 60. Hem Vine hem de Instagram’ı aynı anda kullanırım diyenler yüzde 29 seviyesinde kalırken yalnızca Vine kullanmayı tercih edenleri oranı ise 12.

instagrama video ozelliginin gelmesinin ardindan turkiyede kullanicilarin vine ve instagrami kullanim tercihleri 411 b-640x415

Rakamların da anketi paylaştığımız yazıda belirttiğimiz gibi Instagram’ın yanında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama belki de konunun daha önemli boyutu Instagram’ın tüm bunların yanında özellikle yurt dışında sahip olduğu büyük topluluk etkisi ve yıllardır süregelen kullanım alışkanlığı.


{/zj_fbcomment}
Tags: yüzdebirinstagram’ınvineileinstagramiseinstagram’ıvideoardındanyalnızcaoranısahiptercihhemyeniolduğuönceüzerindeoranla
TOP

Kıbrıs web Tasarım