Gelenek ve Görenekler

gelenekGelenek, Görenek ve Adetler TOPLUM HAYATINDA gelenek, görenek ve adetlerin en güzel yansidigi ve ortaya çiktigi ortamlar çesitli törenler ve kutlama günleridir.

Bunlar arasinda dügünler, sünnet törenleri, Bayram törenleri, çocuk dogumu, çocuklarin okula baslamasi yer almaktadir.

Kibris Türk toplumunun karakteristiklerinden biri de "Konuk Agirlama" tarzidir. Bu durum, tüm dünyada bilinen geleneksel Türk konukseverliginin bir yansimasidir. kram yapilirken her zaman yasli kisilere öncelik taninmasi adettendi.

Kibris insani, ikramda önceligi daima kahveye vermis, bunun yani sira serbetler de tercih edilmisti. Bunlar arasinda bal, gül, seker, harup ve macun serbetleri bastaydi. Çesitli meyvelerden hazirlanan macun sunumu da ayri bir zevkti.

Halk Danslari

KIBRIS TÜRK HALKI, çesitli etkinliklerde (dügün, kina gecesi, ekin kaldirma gibi) halk danslari oynamaktadir. Bu danslar genellikle Karsilamalar, Mendil Oyunlari, Zeybekler, Kadin Oyunlari, Dramatize Oyunlar ve Kasap Oyunlari sirasi izlenerek oynanilir. Karsilamalar, "Kadin ve Erkek Karsilamalari" olarak gruplandirilir. Kadinlarin oyunun temposu genellikle daha agirdir. Karsilamalar dört kisimdan olusmakta olup, dört ayri ritme sahiptirler. Mendil oyunlari veya sirtolar; orta hizda, neseli ve erkekçe figürler içermektedir. Baslica sirtolar olarak; Aziye sirtosu, skele sirtosu, Karagözlü sirtosu, Kina sirtosu sayilabilir.

Geleneksel

Geleneksel El Sanatlari Yemeniler; Geçmiste yemenilerin kullanimi oldukça yaygin olup, çesitli süslemeleriyle kadin dünyasinin zenginligini ortaya koymaktaydi. Kibris'ta kullanilan yemeniler genelde tam kare biçiminde olup; önceleri sadece kenarlarina motif islenir, iç kisimlari sade birakilirdi.Daha sonra yemenilere dal ve çiçek motifleri basilmaya baslandi. Günümüzde yemeni modern anlamda esarp olarak gelenek baska bir düzlemde sürdürülmektedir. Lefkara si; Lefkara isi Kibris'ta yapilan yerel el sanatlarinin en önemlilerinden birisidir. lk olarak, Lefkara köyünden çiktigi için bu adi almistir.

Kendi Aracinizla Gelin

Tasucu'ndan Girne'ye ve Mersin limanindan Magosa'ya düzenli gemi seferleri vardir. Eger Kibris'a arabanizla gelmek istiyorsaniz yük gemileri ile aracinizida getirebilirsiniz. Aracinizi getirirken bazi prosedürleri yerine getirmeniz gereklidir. Bunun yaninda Deniz Otobüsleride mevcuttur bu gemilerle 2 - 3 saatte Kibris'a ulasabilirsiniz.

Deniz Otobüsleri

Kibris - Tasucu : Hergün 09:30 Kibris - Alanya : Sali 10:00 - Persembe 10:00 - Cuma ve Pazar 17:00 Alanya - Kibris : Pazartesi 15:00 - Çarsamba 15:00 - Cuma : 07:30 - Cumartesi : 07:30

Etiketler: kibrisçesitliolarakgeleneksirtosuoyunlarilefkaragelenekseltürkbirkarsilamalarolupkadindörtbununsirtolardenizmacunyemenilerdaha
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım