Facebook + Apple + Microsoft = Google ?

Apple-Facebook-MicrosoftFacebook, sosyal ağ dünyasının tartışmasız hakimi ve bir çokları için sosyal ağ kavramının da kendisi. Apple ise kontrolü elinden bırakmayan CEO’su Steve Jobs ile teknoloji dünyasının en ciddi oyuncularından biri. Son dedikodular Apple’ın Facebook’a yatırım yapacağı yönündeydi ancak bu dedikodular yalanlandı.

Şimdi konunun ayrıntılarına bakalım.

Jobs Zuckerberg Buluşması

Facebook, şu anda 1 milyar dolara yaklaşan yatırımı ile bir çok yatırımcı ve yatırım şirketinin elinde. Bu yatırımcılar arasında 200 milyon dolarlık yatırımıyla Digital Sky Technologies de bulunuyor. Gelen duyumlara göre Facebook’un E serisi yatırımcısı olarak Digital Sky Technologies ve Apple’ın isimleri geçiyor. Haberi sızdıranlar Apple’ın bu yatırım ile iTunes, iLife, Ping ve iWork gibi önemli servislerini Facebook’a entegre edeceğini de paylaşıyor. Bu duyumun farklı kaynaklardan daha önce de dile getirilmiş olması dikkat çekiyor.

Yakın zamanda Steve Jobs’un Mark Zuckerberg ile bir akşam yemeğinde buluşması da işin ciddiyetine delil olarak gösterildi. Ancak ortada Microsoft’un Facebook’un ilk yatırımcılarından olması gibi bir gerçek var ve bu durumda dedikodunun gerçekliği inanılırlığını yitiriyor. 240 milyon dolarla Facebook’un en büyük yatırımcısı olan Microsoft, kısa süre önce bir arama anlaşması ile Facebook’u asla göz ardı etmediğini de gösterdi. Kısa sürede yayılan dedikoduya Twitter’dan son noktayı koyan ise Facebook Kurumsal İletişim yetkilisi Larry Yu oldu.

Facebook, Apple, Microsoft

Peki Apple gerçekten Facebook’a yatırım yapabilir mi? Apple’ın son çeyrekte 20 milyar dolarlık rekor geliri düşünüldüğünde, finansal açıdan tabi ki bu ihtimal mümkün. Ancak ilk kuruldukları günden bugüne efsanevi PC-MAC rekabetinin tarafları olan Microsoft ve Apple, bugün her ortamda birbirlerine rakip konumda. Dolayısıyla Facebook’un bu iki rakibi aynı masada buluşturabilmesi teknoloji dünyasının en büyük stratejik açılımlarından biri olacaktır.

Apple’ın bir satın alma yapma ihtimali ise Facebook’un 33 milyar dolarlık değeri ve süren yükselişi düşünüldüğünde, çokta yüksek görünmüyor.

Düşmanımın Düşmanı Dostumdur

Tüm bunlara rağmen küçük bir ihtimal daha var. Son zamanlarda bir sosyal ağ projesiyle konuşulan Google, Microsoft ve Apple’ın ortak rakibi konumunda. İnternetin her alanına uzanan Google, Apple tarafında iPhone OS’un, Microsoft tarafında ise Bing’in en büyük rakibi. Bu iki büyük rakibin de resmi bir sosyal ağı bulunmuyor.

İki dev şirketin Google’a karşı böyle bir ortaklık kurma ihtimali küçük olsa da dikkate almaya değer. Şimdi sıra Facebook’un Seri E yatırımcılarını açıklayacağı günü beklemekte.

Görsel Kaynak: Businessinsider

Etiketler: birfacebook’unapple’ınmicrosoftappleilefacebooksonbüyükisesosyalyatırımfacebook’adolarlıkrakibigooglemilyardünyasınınancak
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım