Türkiye’de Gençlerin Facebook’a İlgisi Artıyor

SocialbakersFacebook bir çok yeniliğe adım atarken, Türkiye’nin durumuna en son Eylül ayında göz atmıştık. Geçtiğimiz günlerde adını Socialbakers olarak değiştiren Facebakers, Facebook’un Kasım ayında en hızlı yükselen ülkelerini sıralayarak bize yeni bir değerlendirme yapma fırsatı verdi. Hem geçen aya hem de genel durumumuza bir göz atalım.

Kasım ayı istatistiklerine göre Türkiye’den Facebook’a son bir ayda 830,540 kişi yeni katılmış. Bu da toplam Facebook popülasyonumuzda? % 3.44'lük bir artışa denk düşüyor ve Facebook’taki popülasyonumuzu 24 milyonun üzerine çıkarıyor. Yüzdesel büyümemizin çok yüksek olmaması elbetteki halen Facebook’un 4. sırada gelen ülkesi olmamızdan kaynaklanıyor. Facebook’un online Türk nüfusunun %68,98'ine erişiyor olması da artık erişilecek çok büyük bir kullanıcı kitlesi kalmadığını gösteriyor.

Socialbakers Turkiye

Benzer şekilde İngiltere ve ABD de artık küçük yüzdelerle büyüyor. Facebook’ta 5. sırada gelen ve aramızda 4 milyona yakın kullanıcı farkı olan Fransa’nın % 3.49'luk büyümesi de bizimle benzerlik gösteriyor. Facebook’un daha hızlı büyüdüğü pazarlara baktığımızda ise Rusya, Brezilya ve Güney Kore’yi görüyoruz.

Genel İstatistikler

Socialbakers Türkiye özel sayfasına baktığımızda ise son aylarda yeni bir yükselişin başlamış olması hemen göze çarpıyor. Sosyal medya kampanyalarının ve markaların Facebook’u daha etkin olarak kullanmasının bunda etkili olduğunu düşünebiliriz.

Socialbakers Turkiye Genel

Medya kategorisinde Türkiye’nin önde gelen sayfalarını sırasıyla İzlesene, Gittigidiyor, Tivibu, Vogue Türkiye ve National Geographic Türkiye olarak görüyoruz. Markalar arası sıralamada ise Nike Football Türkiye, Oxxo, GittiGidiyor, Starbucks Türkiye ve TTNet var.

Socialbakers Turkiye Demografik

Türk kullanıcılarının %64'ü erkek, %36's ise kadın. Facebook’un en popüler olduğu yaş aralığı ise 18-34 yaş arası. Yaş dağılımının detaylarında ise 13-17 yaş arası gençlerin Facebook’a yoğun ilgi göstermeye başladığı görülüyor.

Facebook’un yerler (Places), fırsatlar (Deals) ve sorular (Questions) gibi yeni servislerinin ülkemizde henüz hizmete girmediğini düşünürsek, Facebook’ta geçirdiğimiz vaktin yakın zamanda daha da artacağını öngörebiliriz. Bunların yanında Türkiye’nin reklam ücretleri sıralamasında 131. sırada olması hala kullanıcı kitlemizin değer yaratmak anlamında çok gerilerde olduğunu gösteriyor.

Etiketler: birisefacebook’untürkiyeyeniyaşçokkullanıcıolarakgösteriyorolmasıdahaarasıtürkiye’ningelenfacebook’asonsıradasocialbakersgörüyoruz
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım