Microsoft Kinect’i Geliştiricilere Açmaya Hazırlanıyor

project-natal-windows-225x126Geçtiğimiz yılın en önemli teknolojik araçlarından biri olan Kinect'e belki de Görünüm Tasarım'da yeteri kadar yer veremedik. XBox 360'ın popülerite yoksunluğundan olsa gerek ne kadar tutup tutmayacağı da o zaman belirsiz olan Kinect, belki de Microsoft'un dahi en iyi tahminlerinin ötesine geçerek -kendi açıklamalarına göre- tüm zamanların en hızlı satılan elektronik cihazı oldu.

Kinect'in ülkemizde ne kadar rağbet gördüğünü sayılarla ispat etmek mümkün değil. Ancak elektronik cihaz satışının yoğun olduğu ve Kinect bulunur, tamiri yapılır, oyunu bulunur gibi ilanları yoğun olarak gördüğümü söyleyebilirim. Bu noktada sayısal olarak ispatlanamasa da açık bir ilgi olduğunu anlaşılabiliyor.

Microsoft tarafında işler iyi giderken, bugün resmi şirket bloğundan yapılan açıklamayla 2011 baharında Kinect SDK'sının ücretsiz olarak sunulacağı haberi geldi. Ticari olmayan uygulamaların geliştirileceği SDK'nın yayınlanmasının ardından bir süre sonra ticari uygulamalar geliştirilebilecek SDK'nın da yayınlanacağı açıklamada yer alıyor.

Geliştirici komünitesini son yıllarda rakipleri Google ve Apple'a kaptıran Microsoft'un, yeni oyuncağıyla kitleyi tekrar kendine çekmesi ve Kinect'i cazibe merkezi kılması mümkün. Baktığınızda iPhone'un donanımsal kalitesinin ötesinde geliştiricilerin yarattığı uygulama ekosistemi cihazın hatta akıllı telefon pazarının şekillenmesinde pay sahibi oldu. Nokia'nın Symbian'dan vazgeçmesi ve Android'in bu kadar hızlı yükselmesinin arkasında da aynı kitlenin tercihleri yer alıyor.

Mart ayında çıkması beklenen ticari olmayan Kinect SDK'sı Windows 7 üzerinde geliştirilecek ve XBox 360 üzerinde çalıştırılacak. Ancak Steve Ballmer'ın CES'te yaptığı açıklamadan yola çıkarak Kinect'in bir süre sonra PC'lere de uyumlu olacağını söyleyebiliriz. 3 boyutlu hareket algılayıcı cihazın PC'lerde uygulanabilir olmasının ardından oyun dışında çok farklı uygulamalarda geliştirilecektir.

Resmi blogda yer alan açıklamada akademik çevrelerin de Kinect'e karşı ilgisinin olduğu ve ticari olmayan SDK'nın yayınlanmasının ardından, cihazın daha temel donanımlarına ulaşabilen akademisyenlere özel bir versiyonun çıkarılabileceği paylaşılmış.

Çok farklı uygulamaların geliştirilebileceği Kinect'in bilgisayarlara geçiş yapması ve geliştirici ekosistemini oturmasıyla, Microsoft'a önümüzdeki yıllarda ezeli rakibinden eski koltuğunu geri almasını dahi sağlayabilecek potansiyel barındırıyor.

Etiketler: kinectmicrosoftsdknınyerticaribirkadarolmayanolarakcihazınardındanolduğufarklıbulunursüreyoğunoldumümkünancak
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım