Blogspot Yeniden Erişime Açılıyor

Blogspot-Blogger-EngeliGoogle ile Digitürk arasında karşılıklı açıklamalar yapılmasına neden olan son Blogspot engellemesi kaldırılıyor. Diyarbakır 5. Asliye Ceza mahkemesince verilen kararın bozulduğu bilişim hukuku uzmanı Doç. Dr. Yaman Akdeniz tarafından dün akşam saatlerinde paylaşıldı.

Kararın internet servis sağlayıcılara (ISS) ulaşması ile Blogspot.com’a erişimin bir kaç gün içinde mümkün olacağını söyleyen Akdeniz‘in aktardığına göre bilirkişi incelemesi sonrasında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından erişim engelleme kararı kesin olarak kaldırılmış durumda.

Karar metninde 6 IP adresi için engellemenin kaldırılacağı açıklanmış ve davaya sebep olan goltvnet.blogspot.com, sportrhd.blogspot.com, trgoals2.blogspot.com, freesoccertrhd.blogspot.com ve izleligtvblog.blogspot.com adresli bloglar blogspot.com’dan kaldırılmış.

Kapatma kararına Google’ın da dahil olduğu farklı kanallardan itirazlar yapılmıştı. Kararın bu itirazların hangisi neticesinde kaldırıldığını net olarak bilmiyoruz ama Akdeniz, konuyla yakınen ilgilendiklerini ifade ediyor. İlk kararın ardından Digitürk avukatı başka maç yayınlarının da yapıldığına dair tespit istemiş ancak onların bu dosya ile bir alakası olup olmadığı dile getirilmediği Akdeniz tarafından paylaşılmış.

Bugün İstanbul mahkemelerinden birinin daha Blogspot’a karşı alınan erişim engelleme kararının kaldırıldığını aktaran Akdeniz, bu kararın uygulanması durumunda tüm IP adreslerinden blogspot’a erişimin rahatlayacağını söylüyor.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Digitürk’ün yasadışı Lig TV yayını yapılmasına yönelik açtığı bu dava da tartışmalara neden olmuştu. Kapatma talebine yönelik dilekçede blogspot.com adresi olması eleştirilere haklılık kazandırırken, konunun yasal boyuta intikal etmeden önceki süreci hala belirsizliğini koruyordu.

Güncelleme: Google SXSW etkinliğinde Blogspot (Blogger) üzerinde bir takım geliştirmeler yaptığını duyurdu. Yeni Google Profillere benzeyen arayüz oldukça iyi duruyor ve Blogspot’u o eskimiş arayüzden kurtararak Google’ın önünü açıyor.

Google Web Toolkit ile modern bir görünüme kavuşan Blogger’ın 7 yıl içinde 250 bin aktif okuyucudan 400 milyon aktif okuyucuya ulaştığı paylaşılmış. 50 dilde hizmet veren servis trafiğinin %75′ini ABD dışından çekiyormuş.

EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım