Facebook’un Gözü Neden Üzerimizde?

facebook-fotograf-etiketlemeFacebook önceki gün otomatik yüz tanıma sistemini devreye aldı. Aldı almasına ama kullanıcıların gizlilik ayarlarında küçük bir oynama yaparak dikkatleri ve tepkileri üzerine çekti. Facebook artık bir çok şeyi otomatize ediyor ve Avrupa Birliği, kendi aidiyetimiz dışındaki fotoğrafların izinsiz etiketlenmesinin uygun olmadığını dile getiriyor. Konu AB tarafında soruşturmaya alınırken, Facebook halen bu kontrolsüz çıkışın nedenini açıklamış değil.

Aslında konunun özü daha basit ve işlevsel bir kullanıcı arabirimi oluşturmak. Facebook’ta her gün 100 milyon kez yapılan fotoğraf etiketlemesi küçük sayılamayacak bir iş gücünü üzerine çekiyor. Facebook’ta kullanıcıları bu iş gücünden kurtararak diğer özelliklere (oyunlar, uygulamalar, mekanlar ve tabi ki fırsatlar) ilgi ve zaman ayırmamızı istiyor. Bunun için de fotoğraf etiketleme konusunda teknolojinin üstünlüğünü kullanıyor. Ancak daha önce olduğu gibi bu yeniliği kullanıcıların bilgisine sunmadan mevcut gizlilik kabullerinin arasına sıkıştırması kuşku yaratıyor.

facebook-fotograf-etiketlemek

Yüz tanıma teknolojiyle ilgili üretilebilecek teoriler bir kenara, Facebook’un kullanıcıların bir başkasının fotoğrafını etiketlemesine karşı duruşuna kulak asması gerekiyor. Fotoğraflarımızın etiketlenmesi için bilgimiz dışında bir başkasına öneri götürmesi, Facebook’un sosyal iletişimimizde keşfedilmemiş yollar açıyor. Sosyal ağ devi kullanıcıların ne kadar derin bir sosyallik istediğini bilmeden mevcut şartları bu yönde kullanmaktan çekinmiyor. Facebook sayfalarının etiketlenebilir olması da işin boyutunu derinleştiriyor. Otomatik resim tanıma teknolojisinin gelişmesi yarın çok daha farklı yeniliklerle karşılaşabileceğimizi düşündürüyor.

Elbette gizlilik ayarları ve ayarları özelleştirme bölümlerinden fotoğraflarınızın arkadaşlarınıza (etiketlenmek üzere) önerilmesini engelleyebiliyorsunuz. Ama demem o ki, bir yandan yeni güvenlik araçları ve uygulamalar için çalışırken diğer yandan kullanıcı gizliliği ve tercihlerinde bildiğini okumak Facebook’a ölçülmesi zor bir bir prestij kaybettiriyor. Belki de bir halkla ilişkiler skandalının daha altını dolduruyor. Tüm bunlara rağmen Facebook’un bir geri bir ileri adım atma ihtimali, dolayısıyla da çeşitli ülkelerde yaptırımlara maruz kalması pek uzak görünmüyor.

Görsel Kaynak: Facebook Privacy


{/zj_fbcomment}
Etiketler: birfacebookkullanıcılarındahaiçingizliliktanımafacebook’unayarlarıfacebook’tayandançokgünuygulamalarmevcutsosyalüzerinediğerkullanıcı
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım