Apple’ın Ucuz Bir iPhone’a İhtiyacı Var mı?

Ucuz-iPhoneApple şu anda dünyanın en değerli markalardan biri. Ürettiği devrimsel cihazları disiplinli bir yazılımla idare eden Jobs’un şirketi, sadece bugün için değil gelecek için de milyar dolarları kasasına koymayı garantilemiş durumda. Ancak teknoloji dünyasının geleceğe çok iyimser bakan şirketleri hüsrana uğratacak kadar vefasız olduğunu da unutmamak gerek. Peki Apple’ın hüsrana uğramaması için ucuz bir iPhone’a ihtiyacı var mı?

iPhone 5′in yanında adı anılan ucuz iPhone (daha küçük, daha düşük güce sahip ama daha kalitesiz değil) dedikodusu şimdilerde yeniden palazlandı. Gerçek olup olmadığı meçhul olan fotoğraflar bir yana, Apple’ı gelecekte tehdit eden bir gerçek var; iPhone gelişmekte olan ülkeler için pahalı bir oyuncak. Hele de Android gibi Google temelli açık kaynaklı bir mobil işletim sistemi bu durumu soğuk bir gerçekliğe çevirirken..

iPhone’un bir prestij sebebi olarak görülmesi halen Apple’ın istediği fiyata müşteri bulmasını sağlasa da düşük fiyat etkisinin satışları arttıracağına şüphe yok. Jobs’un cihazları istediğini hakediyor ama eğer interneti ‘bedava ekonomisi’ ile avucuna alan Google sizin alanınıza girdiyse, prestij satmaktan fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Apple şimdilik zeytinyağı gibi pazarın üstünde seyrederken her üreticiye açık olan Android bardağın altını dolduruyor. Apple’ı gelecekte altına alacak olmasa da Android’in yükselişi Apple’ı bardaktan taşırmaya yetebilir. Pazar payının düşecek olması da Apple’ın gelirlerinin düşmesi demek. Üstelik bu durum akıllı telefonları takip eden mobil cihazlarda da kendini göstererek katlanabilir.

Şimdiye kadar resmi bir açıklama ya da güvenilir bir sızıntı olmadı ama Tim Cook, iPhone’un sadece zenginler için değil, herkes için erişilebilir olmasını istediklerini söylemişti. Ön ödemeli hat kullanıcılara ulaşmanın önemini bilen Cook’un Steve Jobs’dan koltuğu devralmadan bu fikrini eyleme dökmesi gerekiyor. Bu sayede ayaklarını yere sağlam basarak mevcut büyümesini sürdürebilir.  Aksini düşünmek akıllı telefon pazarını (en azından şimdilik) Google ile birlikte anmak demektir.

 


{/zj_fbcomment}
Etiketler: biriçinapple’ıngoogledeğilapple’ıedendahaucuzvariphoneolanhüsranaamakadarakıllımobiliphone’unileaçık
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım