Mobil reklam yüzde 689 büyüdü, gelirler yüzde 522 arttı

mobil_reklam_2011_225Bundan yaklaşık 3 hafta sonra Barcelona’da bu yılın en önemli etkinliklerinden biri düzenlenecek. 27 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Mobil World Congress (MWC), çok büyük bir hızla gelişen mobil dünya ile ilgili her konun konuşulacağı ve devlerin gövde gösterisi yapacağı bir etkinlik olacak.

MWC için artık sayılı günler kalmışken Inneractive, 2011′in mobil reklam karnesini çıkarttı. Bir önceki MWC’den bu yana mobil reklamcılıktaki inanılmaz değişiklikleri gözler önüne seren bu çalışmada sizlerin de ilk gözünüze çarpacak olan sanıyorum reklam gösterimlerinin yüzde 698 artmış olduğu. Ama tek artış reklam gösterimleri ile sınırlı değil.

Reklam gösterimlerinin artışı kullanım oranları ile doğru orantılı. Yani reklam gösterimi sağlayan cihaz ve uygulamaların kullanımının bir yıl içerisinde bu oranda arttığını söylemek yanlış olmaz.

Fakat bu bilgi tek başına reklam başarısını göstermek için yeterli değil. Tıklama oranlarının yüzde 711 oranında artmış olması ise bunu çok net bir şekilde gösteriyor. Yani kullanımlarla beraber reklamların etkisi de neredeyse aynı oranda artmış durumda. Reklam gelirlerinin yüzde 522 oranında artmış olması ise 2011′in her anlamda mobil reklamcılık için çok iyi bir yıl olduğunu açıkça gösteriyor.

Platformlara bakıldığında ise reklam gösterim oranlarının artışında en ön sırada iOS yer alıyor. Bir önceki yıla yüzde 981 daha fazla reklam gösterilen iOS’un ardından, yüzde 759′luk artış yaşan Android geliyor. Nokia’da artış yüzde 423 oranında ve BlackBerry’de ise yüzde 265 oranın artış gözleniyor.

Mobilin büyümesi reklam verenlerin de dikkatinden kaçmamış. Inneractive’e göre mobil reklam harcamaları bir yıl içerisinde yüzde 464 oranda artmış durumda.

Reklam gösterimlerinde en büyük artış yüzde 983 ile Kuzey Amerika’da gerçekleşmiş. Ardından sırasıyla yüzde 712 ile Avrupa, yüzde 674 ile Güney Amerika, yüzde 653 ile Afrika, yüzde 599 ile Asya Pasific bölgesi ve son olarak da yüzde 447 ile Okyanusya bölgesi geliyor.

2011 gerçekten de mobil için çok önemli bir çıkış yılı oldu. 2012′de ise durumun daha farklı olmayacağı kesin…

mobil_reklam_2011_640


{/zj_fbcomment}
Etiketler: reklamyüzdeilebirmobilartışartmışiseiçinçokoranındayılorandatekbüyükmwcardındanoranlarınındeğilgösterimlerinin
EN ÜST SAYFA
kıbrıs web tasarım kktc sitesi reklam internet seo dizayn web tasarım logo yazılım google arama motoru optimizasyonu profesyonel firma e-ticaret sayfa şirketi web sitesi

Kıbrıs web Tasarım