Lokasyon Bazlı Arkadaşlık Servisi: StreetSpark

streetspark-logoFoursquare‘in hızla yaygınlaşması ile beraber, lokasyon bazlı platformun paralel eksenlerinde birçok yeni girişimler start aldı. Bu girişimlerden biri olan StreetSpark, kullanıcıların bulundukları yer hakkında bilgi vermenin yanı sıra çevresindeki kişiler hakkında bilgi sahibi olma ve chat yapma imkânı da tanıyor.

StreetSpark’ın kurucusu Anthony Erwin, buluşunu arkadaşlık kurmak için Foursquare kullanmaya benzetiyor. Servisin kullanımını görmek için aşağıdaki ve yazının sonundaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Uygulamanın kullanıcı içeriğine göz attığımızda oldukça detaylı olan profil seçenekleri ilgimizi çekiyor. Vücudumuzda bulunan dövme oranından haberleri gazeteden veya internetten okuyup okumadığımıza kadar birçok ayrıntıya yer verilmiş. Uygulamanın ana sayfasına baktığımızda ise oldukça basit ve kullanılabilir bir arayüzle karşılaşıyoruz. Eternal Flame seçeneği ile daha spesifik sonuçlar elde edebilir veya Common Interests seçeneği ile kullanıcıları ortak özelliklerinize göre filtreleyebilirsiniz.

iPhone için ücretsiz uygulamasını indirebileceğiniz ve m.streetspark.com adresinden mobil arayüzüne ulaşabileceğiniz servis, henüz Türkiye’de kullanılamıyor (iPhone uygulamasına Türkiye App Store’dan ulaşılamıyor). Şimdilik sadece Avustralya, Brezilya, Kanada, Danimarka, Hong Kong, Yeni Zelanda, Güney Afrika, İsviçre, Tayland, Hollanda, İngiltere ve Amerika’da kullanıma sunulan servis yakın zamanda kullanım alanını genişletecek gibi.

streetspark-screenshot

İnternet kullanımının ve günlük rutinlerimizin cebimize girmesiyle birlikte adeta yeşeren anlık mesajlaşma ve bilgilendirme servislerinin, operatör odaklı lokasyon hizmetinin sınırlarını daha ne kadar zorlayacaklarını merak ediyoruz. Türkiye’de dating ve arkadaşlık platformlarının yoğun ilgi görüyor olması ve üyelik bazında kuvvetli gelir modelleri yaratıyor olması, StreetSpark’ın Türkiye’de başarılı olabileceğinin işareti gibi görünüyor.

Daha önce cep telefonu operatörleri üzerinden gerçekleşen ChatWalk gibi, bulundukları lokasyon çevresinde numarasını bilmedikleri insanlarla yazılı mesajlaşmalarına olanak veren başarılı girişimlere imza atılmıştı. Benzer bir senaryoya sahip ve yine lokasyon bazlı bir girişim olan StreetSpark’ın gelecek günlerde neler yapabileceğini hep birlikte göreceğiz.

Tags: lokasyonolanstreetspark’ıngibidahabazlıilearkadaşlıkbirstreetsparktürkiye’deiçinbulunduklarıseçeneğiyerkadarolmasıbilgihakkındabirlikte
TOP

Kıbrıs web Tasarım