Markalara Özel Alan Adı Uzantıları Geliyor

icann_logo_harita-225x166ICANN 3 yıldır üzerinde tartışılan uygulama ile ilgili son kararını nihayet verdi: Artık markalara özel alan adı uzantıları kullanılabilecek. Singapur’da bir araya gelen ICANN yönetim kurulu 13 lehte, 1 aleyhte ve 2 çekimser oyun kullanıldığı oylama sonucunda üst seviye alan adları ile ilgili yapıda çok önemli olan bu değişikliğe karar verdi. Bildiğiniz gibi şu anda 22 farklı üst seviye alan adı uzantısı kullanılıyor.Bunların dışında 290 kadar ülke alan kodlu uzantısı bulunuyor.

Yeni yapı ile birlikte artık firmalar kendi markaları için özel alan adları oluşturabilecek ve kullanabilecekler. Bunun yanı sıra yeni yapı ile jenerik alan adı uzantıları da oluşturmak mümkün olacak. Bu durumda örneğin .apple, .amazon, .facebook, .thy ya da .car, .hotel, .bank gibi alan adı uzantıları ortaya çıkabilir.

Internet alışkanlıkları önemli bir şekilde değiştirmeye aday bu önemli karar sonucunda kendi alan adı uzantılarına sahip olmak isteyen firmalar 12 Ocak 2012′den itibaren ICANN’e başvuruda bulunmaya başlayabilecekler. Yeni alan adlarının hayata geçmesi ise ancak 2013 sonunda mümkün olabilecek gibi görünüyor. Son derece heyecan verici bir gelişme olsa da, kendi alan adı uzantısına sahip olmayı düşünenler için kötü haberi de verelim; bu başvuru sadece kurumlara açık ve ücreti de pek ucuz değil. CircleID’nin bildirdiğine göre kendi alan adı uzantınıza sahip olmak için tahmin edilen başvuru ücreti 185 bin dolar olacak. Dünya çapında 300 ila 1000 adet firmanın bu imkandan yararlanacağı tahmin ediliyor.

Yeni nesil alan adı uzantıları için tarihi oylama anı...

singapore-new-gtlds-vote-72

Başvuru yapan firmaların istedikleri alan adı uzantısına sahip olabilmeleri için ilgili uzantının hak sahibi olduklarını ispatlamaları gerekiyor ve söylentilere göre ICANN bu konuyla ilgili çıkabilecek tartışmaları kontrol altına alabilmek için yüzlerce danışmanla çalışacakmış. Fakat bu karar herkes tarafından beğenilmedi. Bazıları da bu yeni alan adları uygulamasının firmalar tarafından boşa harcanacak milyarca dolara neden olacağını söyleyenler de var. Aşağıda CircleID’nin bu konuyla ilgili hazırladığı infografiği görebilirsiniz.

circleid_alan_adi_infografik

Bu sırada internet de bütün hızıyla genişlemeye devam ediyor; Mashable‘ın farklı kaynaklardan bir araya getirdiği rakamlara göre her gün 150 bin yeni alan adı kaydediliyor. En eski alan adı 15 Mart 1995 yılında kaydedilen Symbolics.com ve internetin ilk yıllarında kayıtlı alan adı sayısı 15 bin civarındayken şu anda bu rakamın 350 milyon olduğu tahmin ediliyor.

Yeni alan adı uzantısı en çok alan adı kayıt aracılığı yapan firmaları ilgilendiriyor. Şu anda bu alandaki en büyük firma açık ara farkla GoDaddy. Arkasından ise sırasıyla Enom, Tucows ve Network Solutions geliyor.

mashable_domains-4

 


{/zj_fbcomment}
Tags: alanadıyeniiçinilgiliuzantılarısahipbirkendiileandaadlarıuzantısıfirmalarşuicannkarargöretahminbin
TOP

Kıbrıs web Tasarım