Tweet Baskılı T-Shirt Giyer Misiniz?: TwitTasarim.com

twittasarim-logoTwitTasarim.com, t-shirt üzerine Twitter temalı resim ve iconların özel olarak tasarlanıp basılabildiği bir e-ticaret girişimi. Baskılı t-shirt’ü online olarak satma fikri ilk değil ancak twitter özelinde bunu yapmak işi farklılaştıran nokta. İstediğiniz tweeti, retweeti veya karşılıklı konuşmayı özel olarak bastırabildiğiniz t-shirtlerin fiyatları ise 20 TL’den başlıyor.

E-ticaret konusunda çalışan Kazım Aydın ve Tuğba Ayasun isimli iki bilgisayar programcısı kuzen tarafından hayata geçirilen TwitTasarim.com projesinin öncelikli amacı sosyal medyada yeni bir etki yaratarak t-shitlerinin yayılımını sağlamak.

Bu açıdan değerlendirdiklerinde girişimciler projelerini bir e-ticaret girişiminden çok bir sosyal medya aracı olarak nitelendiriyor ve projenin yeni bir fenomen yaratmasını bekliyor.

twittasarim-ekran-goruntusu-640x383

Başarılı girişimlerin birçoğunda olduğu gibi yapmak istedikleri işi yapan olmadığı için kendileri kollarını sıvayan ikili,  daha çok Twitter’ın popüler hesaplarının ortaya çıkardığı komik, siyasi içerikli, sosyal mesaj içeren tweetleri t-shirtlerinde taşımak istemiş. Araştırmaları sonucunda tam olarak istediklerini yapan şirket bulamadıkları ve daha önce de tekstil ile ilgili projelerde yer almaları sebebiyle TwitTasarım’ı ortaya çıkarmışlar.

Şimdilerde 5 kişi olan ekip, t-shirtlerin üzerinde yer alan tweetlerin yazarlarıyla veya kullanılan iconların telif haklarıyla ilgili sorun yaşamamak için avukatlarla görüşerek buna uygun bir satış sözleşmesi hazırlamış. Bu sözleşmenin onları tam olarak koruyup korumayacağını bilemiyoruz ancak herkese açık bir şekilde paylaşılan bir tweetin t-shirte basılmasından telif isteneceğini düşünmüyorum.

Twitter’ın son dönemde ülkemizde yükselen popüleritesini düşünürsek Twittasarim.com‘un t-shirtleri en azından bir grup kullanıcının ilgisini çekecektir. Ancak sadece twitter odaklı bir baskı işinin ne kadar sağlıklı bir model olacağını bilemiyorum. Belki girişimin modelleri t-shirt baskı konusunda geniş perspektifte çalışan bir grupta yer alarak devam edebilir veya direkt markalaştırılıp çeşitli mağazalarda hazır olarak satılabilir.


{/zj_fbcomment}
Tags: birolaraktwittasarimsosyalticarettwitteryershirtancakveyayeniçalışanshirtlerinkonusundaişiyapanilgilitelifbaskıtam
TOP

Kıbrıs web Tasarım