Facebook’ta markalar için zaman tüneli neler getiriyor?

Facebook-ReklamDün akşam online pazarlama ile ilgilenenlerin önemli bir bekleyişi vardı. Beklenen Facebook’un pazarlama etkinliğiydi. Halka arz olmak için geri sayıma başlayan dünyanın en büyük sosyal ağı, canlı olarak yayınladığı pazarlama konferansında, dijital ajanslar, markalar ve tabii ki kullanıcıları ilgilendiren önemli açıklamalar yaptı.

Söz konusu etkinlik Facebook’un online reklam yarışında kendi bakışını yansıtması ve yeni silahlarını ortaya koyması açısından önemliydi. Twitter‘ın son dönemde attığı adımlara cevap veren sosyal ağ devi, artık marka sayfalarının ‘zaman tüneli’ne geçiş sürecinin tamamlanmasını bekliyor.

Markalara mesaj gönderimi

Yeni zaman tüneli sayfaları ile büyük markaları ve küçük-orta ölçekli işletmeleri  bekleyen yeniliklerden biri ve belki de en önemlisi, kullanıcıların markalara mesaj atabilecek olması. Markalar Facebook’ta şimdiye kadar hep hayran bulma yarışındaydı ama artık kullanıcı şikayetlerini de değerlendirmeye başlayacak.

gt

Twitter’da markaların kullanıcı şikayetlerine yanıt vermesine alıştık ama kullanıcı potansiyeli düşünüldüğünde Facebook’un ve markaların önemli bir sınavın başlangıcında olduğunu da düşünebiliriz.

Yerleştirilmiş içerik ve kapak resimleri

Facebook sayfaları zaman tüneli ile kendini hem yazılı hem de görsel açıdan daha iyi anlatma fırsatı sunuyor. Markalar kapak resimleri ile büyük bir reklam alanına kavuşuyor ve artık Twitter’da yer alan onaylı sayfalar gibi, ileti akışının tepesine (Facebook’ta sayfanın sol üstü) bir içerik sabitleyebiliyor. Bu özellik firmaların istediği bir içeriği uzun bir süre boyunca göz önünde tutmasına yardımcı olacak.

gt2

Zaman tüneli, markaların kilometre taşlarını özel olarak paylaşması ve kullanıcılarını geçmişe götürmesi için de önemli bir fırsat sunacak. Bu özelliklerin iyi kullanılması halinde ‘marka müzeleri’ne rastlayacağımızı dahi söyleyebiliriz. Bu konuda özellikle Türkiye’den nostaljik çalışmaların çıkmasını bekleyebiliriz.

Hesaptan çıkan kullanıcılara da reklam gösterimi

Facebook, her gün hesabından çıkış yapan 37 milyon kullanıcıya reklam sunacağını da duyurdu. Bu yenilik Facebook’a hem webde hem de mobilde ciddi bir reklam gösterimi kazandıracak. Facebook’un diğer online reklamcılardan farkı, hesabına giriş yapan kullanıcılara sosyal reklam gösterimi yapması ama görünen o ki Facebook büyük bir potansiyeli de göz ardı etmek istemiyor.

Sosyal ağ devinin kullanıcıların tarayıcı hareketlerinden haberdar olduğu da düşünülürse bu ‘üyelik dışı’ reklamların belli bir isabet oranına sahip olacağını düşünebiliriz. Google’ın bu konuda ne düşündüğünü bilemiyoruz.

Yeni uygulamalar

Facebook’un yeni pazarlama planında markalar için önemli bir nokta da uygulamalar olacak. Yeni tasarıma ve işlevlere yönelik uygulamalar markalar için daha etkili bir araç olacak. Muhtemelen Facebook başarılı uygulamaları bir şekilde bizlere tanıtacak.

Yeni yönetim paneli ve analiz araçlarıyla sosyal medya alanında yeni iş imkanlarının açılacağını ve kullanıcıların sayfalardaki etkileşiminin daha açık olarak gösterileceğine de yer vermek gerekiyor.

gt3

Taşlar yerine oturduğunda Facebook online pazarlama fırsatlarını yeniden ölçeklendirme şansı bulacak. Böylece sosyal medya reklamcılığının kendine daha ciddi bir yer açtığını görmüş olacağız. Tüm bu planların kullanıcı memnuniyetine etkisini ise yorumlarınızda görmeyi umuyoruz.

LearnFacebookPages.com adresinde yeni Facebook sayfalarını videolu anlatımlarla tanıyabilirsiniz.


{/zj_fbcomment}
Tags: biryenisosyalfacebookreklammarkalarönemliiçinfacebook’unpazarlamahemdahazamankullanıcıbüyüktüneliileonlineolarakmarkaların
TOP

Kıbrıs web Tasarım